Ameriku pustošia tornáda, obyvatelia nemajú vychádzať z domov
PREHRAŤ

Ameriku pustošia tornáda, obyvatelia nemajú vychádzať z domov

Očakáva sa ďalší ničivý vietor.

Texas 2. marca (TABLET.TV) – Silné tornádo s rýchlosťou vetra viac ako 155 kilometrov za hodinu sa v stredu vo večerných hodinách prehnalo viacerými miestami Spojených štátov, najmä však americkým Texasom.

Najväčšiu intenzitu mal vietor v meste Naplate. Podľa agentúry AP o život prišiel jeden človek v Ottawe v štáte Illinois, na ktorého spadol strom. O život však prišli doposiaľ traja ľudia, píšu americké médiá. Mnoho rodín zostalo bez strechy nad hlavou. Vietor zničil domy a autá, vyvrátil stromy a celý región je momentálne bez elektriny.

„Zobrala som svojho syna, zobrala som psov a všetci sme sa snažili ukryť v kúpeľni. Dali sme si ruky na hlavu, zaklonili sme sa a jednoducho nám nezostávalo nič iné, než čakať, kým to všetko prestane. Počuli sme rozbíjanie skla, vietor, všetko pískalo. Zrazu nastalo ticho, keď už bolo po všetkom,“ opísala situáciu jedna z miestnych obyvateliek mesta Naplate.

Na mieste zasahujú záchranári a hasiči, ktorí hľadajú nezvestných pod sutinami spadnutých domov. Polícia v tornádom postihnutých oblastiach zablokovala cesty, ktoré sú zasypané a neprechodné.

Tornádo sa pomaly presúva smerom na východ. Úrady varujú obyvateľov, aby zbytočne nevychádzali zo svojich domov a aby zostali v bezpečí. Ničivým živlom sa zaoberá už aj Biely dom, ktorý monitoruje jeho pohyb. Ten radí miestnym, aby sa na istý čas presunuli k blízkym alebo priateľom. Podľa predpovedí meteorológov by mala ďalšia vlna silného vetra cez noc. 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad