Boje v Mósule sa vyostrujú, z mesta utekajú ďalšie desiatky ľudí
PREHRAŤ

Boje v Mósule sa vyostrujú, z mesta utekajú ďalšie desiatky ľudí

Nedeľné prestrelky v západnej časti mesta boli jednými z najhorších od začiatku obnoveného ťaženia Irackých síl proti bojovníkom Islamského štátu.

Mósul 6. marca (TABLET.TV) - Pokračujúce boje v irackom Mósule sa vyostrujú. Irackým špeciálnym jednotkám sa podarilo prebojovať sa do niekoľkých štvrtí centrálnej oblasti západného Mósulu.

Postup vládnych a spojeneckých síl smerom na západ sa začal približne pred dvomi týždňami po tom, čo východnú polovicu mesta v januári vyhlásili za úplne oslobodenú. Boje nútia stále viac obyvateľov, aby opustili svoje domovy a dali sa na útek.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní v nedeľu vyjadrila znepokojenie nad možným použitím chemických zbraní v Mósule. K údajnému útoku malo dôjsť minulý týždeň vo východnej časti mesta aj napriek vyhláseniam o jej oslobodení. Do nemocnice prijali 10 ľudí na pozorovanie.

Organizácia Spojených Národov varovala, že ak sa potvrdí údajné použitie chemických zbraní, pôjde o vojnový zločin a vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva.

Operácia na oslobodenie Mósulu, druhého najväčšieho mesta v Iraku okupovaného militantmi islamského štátu, sa oficiálne začala v októbri.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad