Rezort diplomacie varuje Slovákov pred záplavami a zosuvmi pôdy v Peru
PREHRAŤ

Rezort diplomacie varuje Slovákov pred záplavami a zosuvmi pôdy v Peru

Pozrite si video s titulkami.
Bratislava 20. marca (TASR) - Zastupiteľský úrad (ZÚ) SR v Buenos Aires upozorňuje Slovákov, že viaceré regióny a provincie východnej, severovýchodnej a juhovýchodnej časti Peru sú postihnuté prudkými dažďami, ktoré spôsobujú lokálne záplavy, povodne či zosuvy pôdy. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR o tom informuje na svojej internetovej stránke.

"Národná meteorologická služba Peru vydala štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia pred povodňami a záplavami v provinciách Amazonas, Cuzco, Huánuco, Junín, Loreto, Madre de Dios, Pasco, Puno, San Martín a Ucayali. Z uvedeného bezpečnostného dôvodu ZÚ SR v Buenos Aires odporúča dôsledne zvážiť cestovanie do postihnutých oblastí, a to až do odvolania štvrtého stupňa, respektíve až do stabilizovania bezpečnostnej situácie prvého stupňa," uvádza rezort diplomacie.

Ministerstvo zároveň odporúča Slovákom zvážiť aj cestovanie do peruánskych provincií a regiónov susediacich s postihnutými oblasťami, keďže aj tieto lokality avizujú dočasné obmedzenia v doprave, v pohybe osôb a znížený štandard turistických služieb.

Podľa peruánskej meteorologickej služby prudké dažde, a s tým súvisiace lokálne záplavy, hrozia až do konca marca. 

Na najmenej 65 mŕtvych sa zvýšil počet obetí, ktoré si vyžiadali silné dažde a zosuvy pôdy. Podľa peruánskeho prezidenta Pedra Pabla Kuczynského nezažilo pobrežie jeho krajiny takúto prírodnú pohromu už od roku 1998. Rozvodnené rieky zničili v celej krajine už okolo 115.000 obytných domov a spôsobili tiež zrútenie asi 117 mostov. Mnohí ľudia uviazli na strechách svojich domov čakajúc na záchranu.

Kuczynski v piatok (17.3.) zároveň oznámil, že na diaľnici Carretera Central spájajúcej metropolu Lima s mestom Junín vyhlásil mimoriadny stav a informoval tiež o zvýšení finančných prostriedkov vyhradených na jej rekonštrukciu. Nezvyčajné dažde zapríčinilo oteplenie povrchových vôd vo východnej časti Tichého oceánu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad