V. BAČIŠIN: Rusko už vyváža viac obilia ako zbraní
PREHRAŤ

V. BAČIŠIN: Rusko už vyváža viac obilia ako zbraní

O vplyve sankcií a zmenách v ruskej ekonomike hovorí Vladimír Bačišin zo spoločnosti Comenius Analytica v štúdiu Richarda Kvasňovského.

Bratislava 13. júla 2017 (TABLET.TV) – Už tri roky platia západné sankcie proti Rusku. Jeho ekonomika sa však stavia nohy a v tomto roku by mala opäť rásť. O vplyve sankcií a zmenách v ruskej ekonomike sa zhovára Richard Kvasňovský so svojim hosťom Vladimírom Bačišinom zo spoločnosti Comenius Analytica.

Ruská ekonomika sa už vyrovnala so západnými sankciami, ktoré mali pre ňu nečakané dôsledky. Orientuje sa viac na domácu spotrebu, čo významne pomohlo najmä potravinárstvu a poľnohospodárstvu. „Obilie je najviac rastúcou exportnou komoditou. Rusi dokonca vlani vyviezli obilia za viac peňazí ako zbraní a sú  popredným hráčom na svetovom trhu. Rusko sa len vrátilo k svojej pozícii, ktorú malo pred prvou svetovou vojnou, keď bolo obilnicou Európy,“ povedal Bačišin s tým, že oživenie pri poľnohospodárstve sa týka aj malých farmárov.

„O kvalite potravín sú diskusie, napríklad pri mliečnych výrobkoch, ktoré nemajú parametre potravín, dovážaných pred sankciami,“ dodal Bačišin. Oživilo sa aj strojárstvo, kde vytvorili holding domácich firiem, ktorý dokáže produkovať moderné stroje ako sú digitálne sústruhy, čo bolo pre Rusko v minulosti nemysliteľné.

Ruská ekonomika sa pomaly diverzifikuje. Kým pred sankciami tvorili príjmy z predaja ropy a zemného plynu 50% štátneho rozpočtu, teraz je to 36% pri cenách čierneho zlata v priemere 50 USD za barel. „Pritom zo storočného priemeru vyplýva, že cena ropy je stále vysoko nad priemerom, ktorý sa pohybuje okolo 25 USD za barel,“ doplnil Bačišin.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad