M. OVČARIK: Sprísnenie podmienok spomalilo rast hypoték len kozmeticky
PREHRAŤ

M. OVČARIK: Sprísnenie podmienok spomalilo rast hypoték len kozmeticky

Je nutné brzdiť zadlžovanie Slovákov v dobrých časoch ekonomiky? Odpovedá Maroš OVČARIK z portálu Finančný kompas.

Bratislava 31. augusta 2017 (TABLET.TV) – Opatrenia na sprísnenie hypoték prispeli k spomaleniu ich rastu. Ide však len o kozmetickú úpravu, lebo ich nárast je stále dvojciferný v medziročnom porovnaní.

„Stále ide o číslo vyššie ako 13%. Sprísnenie pravidiel poskytovania hypoték k tomu prispelo, no to nebol ich hlavný cieľ. Primárnym cieľom Národnej banky Slovenska (NBS) nebolo zastaviť rast počtu hypoték. Išlo o to, aby boli bezpečnejšie a pripravené aj na ťažšie časy,“ zdôraznil Ovčarik s tým, že pokiaľ rastú úvery v bankách dvojciferným tempom niekoľkonásobne prevyšujúcim rast ekonomiky, z dlhodobého hľadiska to vytvára riziko pre banky aj samotných ľudí.

„Ešte by som nepovedal, že majú problém so splácaním úverov, hoci v niektorých mesiacoch bolo vidieť mierny nárast miery delikvencie pri spotrebných úveroch. V tomto roku mierne vyskočil, nie sú to zásadné problémové úvery. NBS sa snaží myslieť na budúcnosť v dobrých časoch, aby si brali len to, čo dokážu splácať nielen dnes, ale aj v budúcnosti,“ upozornil Ovčarik.

Koncom augusta sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie opatrenia NBS, ktoré sprísni poskytovanie spotrebných úverov od januára 2018. „Vnímam to ako logickú nadväznosť opatrení týkajúcich sa hypoték,“ dodal Ovčarik.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad