J. BADIDA: Nedostavaním SVDGN prichádza Slovensko o milióny eur ročne
PREHRAŤ

J. BADIDA: Nedostavaním SVDGN prichádza Slovensko o milióny eur ročne

V týchto dňoch je 40. výročie podpísania medzištátnej dohody o výstavbe Sústavy vodných diel Gabčíkovo Nagymaros (SVDGN).

Tá sa napokon nenaplnila, pretože sa postavila len jej slovenská časť. O jej význame hovoril analytik portálu Energie pre vás Jozef Badida.

Nedostavenie SVDGN je významná strata pre slovenskú energetiku. „Pôvodne táto sústava nemala vyrábať silovú elektrinu, ale špičkovú v čase, keď je jej nedostatok a ktorá má vyššiu cenu a ktorou možno vyrovnávať odchýlky v sieti. Jednotkový cenový rozdiel medzi obomi druhmi elektrickej energie bol vlani 10 eur, čo pri celkovej priemernej produkcii vodnej elektrárne v Gabčíkove znamená, že mohla za vlaňajšok inkasovať o 20 miliónov eur viac. Tým, že sa elektráreň nedostavala podľa pôvodného plánu, teda štátny rozpočet prichádza o milióny ročne,“ povedal Badida.

Vodná elektráreň v rámci vodného diela Gabčíkovo (VDG) je v prevádzke od roku 1992 a vyrába v priemere dve terrawatthodiny elektrickej energie ročne. Podľa Badidu je to na slovenské pomery významný zdroj elektrickej energie.

„Jej podiel na celkovej produkcií je 6-10%, čo zodpovedá asi polovici elektrickej energie, ktorú na Slovensku vyrábajú vodné zdroje. Produkcia kolíše, pretože to závisí od vodnatosti Dunaja, ale dá sa to dosť dobre predikovať,“ konštatoval Badida s tým, že v posledných rokoch na Slovensku rástol počet malých vodných elektrární.

„Boli však dotované a  je otázne, či by sa mali ďalej rozvíjať, keďže nemajú  až taký veľký efekt pre celkovú produkciu elektrickej energie. Potom, ako sa dostavajú bloky jadrovej elektrárne Mochovce, budeme mať prebytok elektrickej energie. Preto nie je akútna potreba budovať ďalšie energetické zdroje, napríklad aj vodné elektrárne,“ dodal Badida.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad