S. PÁNIS: Zlaté časy svetovej ekonomiky môžu potrvať až do roku 2020
PREHRAŤ

S. PÁNIS: Zlaté časy svetovej ekonomiky môžu potrvať až do roku 2020

Hosťom Richarda Kvasňovského v relácii EKONOMIKA Tu a teraz je analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Hodnota akcií amerických firiem láme rekordy. Na druhej strane paradoxne sa dolár oslabuje a od nástupu prezidenta Trumpa klesol takmer o pätinu. O dôvodoch tohto vývoja hovorí Stanislav Pánis.

Súčasné obdobie môže byť najdlhšou konjunktúrou od druhej svetovej vojny. Globálna ekonomika rýchlo rastie, dokonca nad svojim potenciálom, no inflačné tlaky v USA a v eurozóne sú malé.

„Nachádzame sa v zlatovlasom prostredí, kde centrálne banky nemusia prudko šliapať na menovú brzdu. Na obzore nie je žiadna kríza. Dobré časy budú pokračovať. Už v súčasnosti je to pre USA druhá najdlhšia rastová séria od druhej svetovej vojny. A je veľmi pravdepodobné, že konjunktúra bude najdlhšia v histórii. Počítam, že to bude pokračovať minimálne až do roku 2020,“ očakáva Pánis.

Americký dolár sa síce od začiatku roka oslabil voči euru o 15%, no v pozadí nie sú nejaké problémy v zámorí, ale skôr priaznivá situácia v eurozóne. „Eurozóna rastie najrýchlejšie za posledných desať rokov, teda od krízy. Na rozdiel od začiatku roka, keď bol dolár blízko parite, pominuli predovšetkým politické riziká. V žiadnej z kľúčových krajín sa nedostali k moci populisti,“ vysvetlil Pánis.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad