M. BUDAJ: Aj start-upy na Slovensku pociťujú nedostatok kvalitných ľudí
PREHRAŤ

M. BUDAJ: Aj start-upy na Slovensku pociťujú nedostatok kvalitných ľudí

Inovatívne a rýchlo rastúce firmy, start-upy, sú fenoménom posledných rokov.

Malé podniky dokážu technologicky a vizionársky ťahať ekonomiku. Ako je to s nimi na Slovensku, hovoril Martin Budaj zo spoločnosti Domotron.

Start-upy prinášajú technické inovácie a dokážu sa uplatniť tam, kde sú veľké firmy neefektívne. Preto veľmi rýchlo, až kvadraticky rastú. „Tým pádom má start-up rýchlu návratnosť investície. Vývoj nových produktov môže byť pre firmu veľmi nákladný a rizikový, pretože nemá až takú flexibilnú štruktúru. Často sa stáva, že skôr nejaký start-up aj so zákazníckou štruktúrou kúpi,“ povedal Budaj.

Ak chce byť slovenský start-up úspešný, nemal by myslieť len na slovenský trh, ktorý je veľmi malý. „Minimálne by mal hľadať možnosti presadenia sa v susedných krajinách. No pokojne by mal myslieť aj globálne. Na to je potrebné prihliadnuť pri vývoji produktu, aby mal potenciál osloviť veľkú zákaznícku bázu,“ vysvetlil Budaj s tým, že aj start-upy cítia súčasný problém slovenskej ekonomiky s nedostatkom vhodných pracovných síl. „Cítime nedostatok ľudí. Na druhej strane pracovať v start-upoch nie je len o peniazoch, ale aj o tom, že start-up má nejakú víziu. Robíme často pre vyšší cieľ,“ upozornil Budaj.

Malé firmy s úspešným produktom si nevystačia s počiatočným nadšením. Vo väčšine prípadov si musia nájsť investora, ktorý zafinancuje ich ďalšiu expanziu. Inak veľmi rýchlo môžu skončiť.

"Investori sú potrební, pretože organický rast môže trvať dlhšie. V technologickom biznise sa inovácie dejú tak rýchlo, že čakanie na organický rast by mohlo znamenať, že sa prepasie dôležitá šanca,“ dodal Budaj s tým, že je dosť českých a slovenských investorov, ktorí sa zaujímajú o start-upy. „Trh nie je až taký veľký, treba sa po ňom obzerať. Často sa stáva, že ak niekomu do investičného portfólia start-up nepasuje, vie ho vždy nasmerovať za vhodnejším fondom,“ uzavrel Budaj.

Pozrite si reláciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad