J.Badida: Ak Rusko zastaví tranzit plynu cez Ukrajinu, Slovensko na tom stratí
PREHRAŤ

J.Badida: Ak Rusko zastaví tranzit plynu cez Ukrajinu, Slovensko na tom stratí

Štokholmská arbitráž mala dať bodku za dlhoročným plynový sporom Ruska s Ukrajinou. Zdá sa, že sa tak nestalo. O dôsledkoch pre Európu a SR budeme hovoriť s analytikom Energie pre vás J. Badidom.

Bratislava 8. marca (Tablet.TV) - Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme koncom februára rozhodol v dlhoročnom spore medzi Moskvou a Kyjevom, že ruský Gazprom má ukrajinskej firme Naftogaz zaplatiť vyše 2 miliardy eur. Rusko sa voči verdiktu odvolalo a hrozí zastavením dodávok plynu na Ukrajinu. „Ešte je otvorené, či Gazprom totálne stopne tok plynu cez Ukrajinu. No ak je spochybňovaná ukrajinská trasa, tak je spochybňovaná aj trasa cez Slovensko,“ povedal Jozef Badida.

 Pre Ukrajinu je Slovensko od roku 2015 významný dodávateľ plynu cez spätný tok z Budiniec. „Dodávame sprostredkovane ruský plyn, no za výhodnejšiu cenu ako Ukrajine dávalo Rusko. Aj pre tranzitnú spoločnosť Eustream je to z obchodného hľadiska výhodné, pretože reverzný tok plynu zabezpečuje pätinu až štvrtinu jeho prepravy."

Moskovskí komentátori si myslia, že spor hrá ruskému koncernu do kariet. Keďže sa zvyšujú obavy EÚ, že sa môže prerušiť tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu, spor by mohol podporiť argumenty pre výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Tento projekt však vzbudzuje obavy nových členov EÚ, najmä Poľsko, pretože obchádza strednú Európu.

„Pre západnú Európu nepredstavuje Gazprom žiadne riziko, v strednej a východnej Európe však  kontroluje trh,“ vysvetlil Badida, podľa ktorého Preto je potrebná podpora trhového prostredia a budovanie prepojení, ktoré by mohli do regiónu prepraviť plyn aj z iných krajín ako z Ruska. „Nord Stream 2 oslabuje tranzitnú pozíciu Slovenska, čím môžeme prísť aj o vyšší príjem z tranzitných poplatkov, no nič nie je čiernobiele. Objavujú sa nové príležitosti. Ide o plynárenskú trasu zo západu cez Slovensko smerom na juh do Rakúska, ktorou sa už v súčasnosti prepravujú významné objemy plynu. Pri vlaňajšej aukcií bol jediným záujemcom o využitie voľnej kapacity na tejto trase Gazprom. Slovensko sa tak môže stať na rozdiel od minulosti tranzitnou krajinou zo západu na juh a východ,“ dodal Badida.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad