M.Ovčarik: Regulátor nechce, aby si ľudia brali hypotéky len pre nízke úroky
PREHRAŤ

M.Ovčarik: Regulátor nechce, aby si ľudia brali hypotéky len pre nízke úroky

Po roku sa zdá, že opäť sprísnia podmienky schvaľovania úverov na Slovensku.

Národná banka Slovenska  má nové opatrenie, ktoré by malo zmierniť rýchle tempo zadlžovania Slovákov. O pripravovaných zmenách hovoril Maroš Ovčarik z Finančného Kompasu.

Národná banka Slovenska (NBS) vlani obmedzila poskytovanie úverov tým, že nad 80% hodnoty nehnuteľnosti môžu byť len štyri z desiatich hypoték a žiadateľ musí mať rezervu vo výške 5 % po odpočítaní životného minima z jeho čistého príjmu. Podľa Ovčarika boli vlaňajšie zmeny na trhu hypoték a spotrebných úverov cítiť.

„No reálne na trhu môžeme hovoriť len o kozmetickom spomalení. Stále je rast úverov na úrovni dvojciferných čísel. Je to stále veľa, čo znepokojuje regulátora, preto doplnil ďalšie opatrenie,“ upozornil Ovčarik, podľa ktorého sú za zadlžovaním aj nízke úrokové sadzby. „Za január klesla úroková sadzba na trhu na najnižšiu úroveň, aká tu kedy bola - na 1,6%. Banky idú aj nižšie, ponúkajú ďalšie benefity a preto vlna zadlžovania stále neprestáva,“ dodal Ovčarik.

Jedným z opatrení má byť úverový strop. Suma všetkých úverov, povolených prečerpaní a dlhov na kreditných kartách môže byť maximálne osemnásobok ročného čistého príjmu. „Je to veľký rozdiel oproti súčasnému stavu. V porovnaní s ním môže jednotlivým žiadateľom klesnúť suma možného úveru aj o tretinu. Regulátor chce, aby si ľudia časť peňazí, ktoré chcú použiť napríklad na obstaranie bývania, našetrili a nepoužívali len požičané peniaze na kúpu nehnuteľností,“ zdôraznil Ovčarik. NBS pripúšťa v návrhu, že pätine prípadov môžu od júla tohto roka udeliť výnimku zo stropu. Kvóta 20% sa však do apríla 2019 zníži len na 5%.

„Najviac to zasiahne mladých ľudí v krajských mestách, najmä v Bratislave. Ich príjem ešte nie je vysoký a nehnuteľnosti sú drahé. Môže sa to dotknúť skupiny ľudí, ktorá má zabezpečený úver nehnuteľnosťou, kde bývajú. Tí si nebudú môcť zaobstarať inú nehnuteľnosť na nájom. Limit im nedovolí siahnuť po ďalšom úvere,“ dodal Ovčarik.

Pozrite si reláciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad