I.Štefanec: Vďaka euru je rast cien na Slovensku nižší ako v Česku, Maďarsku a Poľsku
PREHRAŤ

I.Štefanec: Vďaka euru je rast cien na Slovensku nižší ako v Česku, Maďarsku a Poľsku

O dekáde s eurom hovoril bývalý splnomocnenec vlády pre jeho zavedenie a súčasný europoslanec Ivan Štefanec.

Pred desiatimi rokmi hlavy štátov a vlád EÚ rozhodli o prijatí Slovenska do eurozóny. Sme doteraz prvou a jedinou krajinou V4, ktorá platí eurom. O dekáde s eurom hovoril bývalý splnomocnenec vlády pre jeho zavedenie a súčasný europoslanec Ivan Štefanec.

Zavedenie eura na Slovensku bolo správne a získalo si silnú podporu v spoločnosti. „Keď som nastupoval do funkcie splnomocnenca, tak len 25% ľudí vo verejnosti podporovalo zavedenie eura a keď som končil v roku 2006, tak sa toto číslo dostalo už na 75%. Kľúčový bol celospoločenský a politický konsenzus v tejto otázke,“ povedal Štefanec.

Prechod na spoločnú menu a výmena slovenskej koruny nebola pre ľudí problémom. „Ľudia si rýchlo zvykli na euro, pretože doba duálneho obehu bola na Slovensku najkratšia, necelé dva týždne,“ upozornil Štefanec s tým, že euro prinieslo našej ekonomike aj ďalšie výhody. „Inflácia je s eurom na Slovensku nižšia než v Česku, Maďarsku a v Poľsku. Máme najnižšie tempo zdražovanie v regióne. Veľkým benefitom eura je stabilita. Určite máme stabilnejšiu menu ako bola slovenská koruna,“ dodal Štefanec.

Pozrite si reláciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad