S. Pánis: Obchodné vojny neprerastú do globálnej finančnej krízy
PREHRAŤ

S. Pánis: Obchodné vojny neprerastú do globálnej finančnej krízy

Akciové trhy sú rozkolísané, investori pesimistickí. Je na obzore ďalšia kríza? Aj o tom hovoril analytik J&T banky Stanislav Pánis.

 Bratislava 18. októbra (Tablet.TV) - V pozadí turbulentného vývoja sú aj stupňujúce sa obchodné vojny vo svete. Žiadna z nich však neprerastie do extrémnych rozmerov a nespôsobí globálnu krízu podobnú roku 2008. „Vplyv najmä obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa preceňuje. „Dosahy na americkú ekonomiku sú v rozsahu 0,2- 0,3% hrubého domáceho produktu (HDP). USA aj napriek tomu silno rastú. Dosah  na čínsku ekonomiku je na úrovni 0,6- 1,0%  HDP. Priame dosahy nie sú veľké a sú zvládnuteľné. Horšie sú nepriame dosahy, ktoré podkopávajú dôveru investorov, čo môže viesť k zrušeniu niektorých investícií,“ upozornil Pánis.

Slovensko by dôsledky obchodnej vojny Čína- USA nemalo vážnejšie pocítiť. „Môže znížiť ekonomický rast o jednu, dve desatiny percenta. Nebude to však  žiadna katastrofa, pretože bude v tomto i nasledujúcom roku vyšší ako 4%. Problém by nastal, keby USA pristúpilo k zavedeniu ciel na dovoz automobilov z EÚ. To by zväčšilo rozsah škôd z obchodnej vojny pre svetovú ekonomiku, aj pre Slovensko,“ konštatoval Pánis s tým, že obchodné konflikty nebudú gradovať.  „Nepočítame s tým v našich scenároch. Skôr bude mať obchodná vojna šťastný koniec,“ dodal Pánis.

Práve obavy z nárastu úrokových sadzieb a medzinárodných obchodných konfliktov spustili minulý týždeň výpredaj na akciových trhoch. Kľúčový index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average zaznamenal najväčšiu stratu za posledných osem mesiacov, keď klesol o 3,1 % na 25.598,74 bodu. Index S&P 500 vymazal všetky letné zisky. Na pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou reagoval Medzinárodný menový fond (MMF). Zhoršil vyhliadky rastu svetovej ekonomiky, pričom ako dôvod uviedol rastúce úrokové sadzby a pokračujúce obchodné spory. MMF najnovšie očakáva, že svetová ekonomika v tomto aj budúcom roku vzrastie o 3,7 %, teda rovnako ako vlani. Doteraz fond počítal v rokoch 2018 a 2019 s rastom na úrovni 3,9 %.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad