Greenpeace odovzdalo petíciu za zákaz používania neonikotínoidov
PREHRAŤ

Greenpeace odovzdalo petíciu za zákaz používania neonikotínoidov

Signatári petície žiadajú agrorezort, aby Slovensko na európskej úrovni podporilo zákaz troch najškodlivejších neonikotínoidov pre včely, o ktorom sa bude rokovať v Bruseli 17. a 18. mája.
Bratislava 9. mája (TASR) - Zástupcovia Greenpeace Slovensko dnes na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR odovzdali za účasti chovateľov včiel petíciu požadujúcu zákaz používania neonikotínoidov, ktorú do dnešného dňa podpísalo 50.213 signatárov.

"V petícii žiadame MPRV, aby Slovensko na európskej úrovni podporilo zákaz troch najškodlivejších neonikotínoidov pre včely, o ktorom sa bude rokovať v Bruseli 17. a 18. mája. Zároveň žiadame o prepracovanie Národného akčného plánu na dosiahnutie udržateľného používania pesticídov tak, aby spĺňal požiadavky EÚ a aby stanovil konkrétne a merateľné ciele na riešenie našej závislosti od pesticídov " uviedla na brífingu na MPRV koordinátorka kampane Greenpeace Katarína Juríková.

Signatári petície podľa Juríkovej žiadajú, aby sa nepovoľovali výnimky na látky, ktoré sú zakázané na európskej úrovni. "Zároveň chceme, aby rezort pôdohospodárstva obmedzoval i v budúcnosti aj ďalšie pesticídy, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie a sú veľmi negatívne pre životné prostredie," poznamenala.

Juríková v tejto súvislosti pozvala verejnosť na zhromaždenie na bratislavské Námestie SNP dňa 20. mája 2017. "Toto zhromaždenie bude proti neonikotínoidom aj pesticídom. Podujatie je zorganizované včelármi, ktoré Greenpeace podporuje a zúčastníme sa ho," podčiarkla koordinátorka Greenpeace.

"Ak dnes niekto klope, alebo chce otvárať dvere, tak obrazne povedané tieto dvere sú už otvorené. MRPV a Slovensko hľadá všetky opatrenia na to, aby sme včelárom vychádzali v ústrety," zdôraznil generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Štefan Ryba.

Pre včelárov podľa Rybu hľadá rezort pôdohospodárstva aktívne všetky opatrenia na to, aby sa podporil chov včiel na Slovensku a nie inak tomu je aj v legislatívnej oblasti. "V tomto období pokračuje schvaľovanie národného programu na podporu chovu včiel na Slovensku," doplnil Ryba.

Petícia je podľa slov včelára Dušana Dedinského vyjadrením, že jej signatári "cítia s včelami" a uvedomujú si, že chémie je v pôde priveľa. "Bolo by potrebné preto v tejto oblasti spomaliť, respektíve zaradiť spiatočnú rýchlosť," dodal Dedinský.