BSK: Kraj podporuje program, ktorý pomáha mladým ľuďom objaviť svoj potenciál
PREHRAŤ

BSK: Kraj podporuje program, ktorý pomáha mladým ľuďom objaviť svoj potenciál

Kraj v rámci novej spolupráce s DofE Slovensko poskytuje 25 eur za vyškolenie pedagóga, ktorý následne pôsobí ako vedúci programu na škole.

Bratislava 8. júna (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) podporuje vzdelávací program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorý pomáha mladým ľuďom objaviť svoj potenciál a uspieť v živote. Kraj v rámci novej spolupráce s DofE Slovensko poskytuje 25 eur za vyškolenie pedagóga, ktorý následne pôsobí ako vedúci programu na škole.

Riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu na BSK Roman Csabay priblížil, že na začiatku s DofE Slovensko spolupracovali neformálne. Oslovili školy v pôsobnosti BSK, aby sa zapojili do programu, ktorý má pomôcť študentom rozvíjať ich charakterové vlastnosti. "Najprv sa zapojili dve-tri školy. Našli sme dobrú odozvu a záujem nielen u riaditeľov, pedagógov, ale hlavne u študentov. Dnes je to už 12 škôl, ktoré sú aktívne zapojené do programu, a myslím si, že sa ešte pridá ďalších päť škôl v tomto roku. Na konci roka by to mohlo teda byť 17 škôl,"  priblížil na dnešnej tlačovej konferencii.

Riaditeľ Národnej kancelárie DofE Slovensko Marián Zachar uviedol, že sa snažia rozvíjať u mladých cieľavedomosť, vytrvalosť a ich vnútornú motiváciu. Program je podľa neho o rozvoji charakterových vlastností, ktoré pomáhajú mladým ľuďom uspieť v živote. "Na zapojených školách sú vyškolení učitelia, ktorí program poskytujú študentom vo veku od 14 do 24 rokov. Mladí ľudia si nastavujú vlastné ciele v štyroch oblastiach, ktoré sú šport, dobrovoľníctvo, talent a dobrodružná expedícia. Na týchto cieľoch potom dlhodobo pracujú," vysvetlil Zachar. Spoluprácu, ktorú majú s BSK, by chceli rozšíriť aj do ďalších krajov na Slovensku.

Riaditeľka Obchodnej akadémie na Račianskej ulici v Bratislave Mária Mydlová tvrdí, že zapojení študenti do programu sú oslovení týmto konceptom a prekvapení z vplyvu, aký ma na nich napríklad dobrovoľnícka činnosť. "Hlavne práca so starými a postihnutými ľuďmi. Hovoria, že je prudko návyková a spätná väzba, ktorú dostávajú, ich motivuje a posúva ďalej," priblížila.

Účastníčka programu a študentka Gymnázia v Pezinku Diana Virgovičová sa naučila nebáť sa ísť za svojím cieľom. Na názor k téme globálneho otepľovania sa dokázala opýtať známych osobností z celého sveta – vedcov, politikov či inštitúcií. "Dostala som napríklad odpoveď od bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda či od slávneho vedca Stephena Hawkinga," povedala.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred 60 rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých v 140 krajinách sveta. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania. U nás funguje Národná kancelária DofE Slovensko druhý rok.