HRABKO: Prezident ako protiváha vlády je z vecného hľadiska nezmysel
PREHRAŤ

HRABKO: Prezident ako protiváha vlády je z vecného hľadiska nezmysel

Publicista Juraj Hrabko komentuje udalosti uplynulých dní.

Bratislava 12. januára (Teraz.sk) - Téza o tom, že kľúčovou úlohou prezidenta je tvoriť systémovú protiváhu vláde, je z vecného hľadiska nezmyselná. Ako politický mobilizačný argument v predvolebnej kampani však môže byť efektívna. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Prezident je podľa neho súčasťou výkonnej moci, rovnako ako vláda a žiadnu špeciálnu vlastnú moc nemá. „Je silný hráč, keď sú voľby a pri výmene ministrov, ale inak proti krokom vlády veľmi protestovať nemôže,“ upozornil Hrabko.

Napríklad Zuzana Čaputová podľa neho v priebehu svojho jediného funkčného obdobia spolupracovala s viacerými vládami, niektoré z nich k nej mali politicky ďalej, iné bližšie a jednu dokonca kreovala osobne. „Ústavný príkaz znie jasne, štátne inštitúcie a ich predstavitelia majú spolupracovať a nie si robiť navzájom prieky,“ povedal Hrabko.

Vyjadrenia prezidentského kandidáta Ivana Korčoka o prezidentovi ako protiváhe vláde Hrabko vníma skôr ako snahu postaviť predvolebnú kampaň na negatívnom postoji časti elektorátu voči osobe Roberta Fica. „Z vecného hľadiska je to nezmysel, ale z voličského hľadiska je to, naopak, veľmi zrozumiteľné. Vnímam to ako avízo, akú kampaň bude robiť Ivan Korčok. Bude to kampaň nie za niečo, ale kampaň proti Robertovi Ficovi,“ povedal Hrabko.

Odkladanie definitívneho potvrdenia prezidentskej kandidatúry v prípade Petra Pellegriniho je podľa Hrabka politickou taktikou. „Všetci vieme, že bude kandidovať. Muselo by sa stať niečo, čo si v tejto chvíli ani nevieme predstaviť, ak by napokon nekandidoval,“ povedal. To isté podľa neho platí v prípade možnosti zmeny rozhodnutia Zuzany Čaputovej, ktorá už opätovne kandidovať nechce. „V oboch prípadoch je to teoreticky možné, ale prakticky k tomu nepríde,“ konštatoval Hrabko.

Kandidovať na post prezidenta má v úmysle líder Aliancie Krisztián Forró, svojho kandidáta avizuje aj Slovenská národná strana. Podľa Hrabka títo stranícki kandidáti nemajú veľkú šancu postúpiť do druhého volebného kola, účasťou na prezidentskej kampani však môžu posilniť svoje politické subjekty a následne zvýšiť ich šance v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. „Prečo ide kandidovať pán Forró? Je to rozumný človek, vie, že tu nie je taká voličská základňa, aby sa stal prezidentom. Ale je to predpríprava, lebo Aliancia do eurovolieb určite pôjde,“ poznamenal Hrabko.

Časť kampane, v ktorej sa bude prezidentská téma prelínať s témou eurovolieb, môže podľa Hrabka chýbať KDH, ktoré sa rozhodlo svojho kandidáta vôbec nepostaviť. „Nevidím to ako dobrú politickú taktiku z ich strany,“ konštatoval Hrabko. Kresťanskí demokrati majú podľa neho pevné voličské jadro, ale v tretích voľbách krátko po sebe aj takáto spoľahlivá opora môže zlyhať.