ZÁZNAM: SaS: Strašením o prevrate zažívame medzinárodnú blamáž a stratu dôvery spojencov
PREHRAŤ

ZÁZNAM: SaS: Strašením o prevrate zažívame medzinárodnú blamáž a stratu dôvery spojencov

Pozrite si záznam.

Bratislava 3. februára (TASR) - Strašením o prevrate Slovensko zažíva medzinárodnú blamáž a stratu dôvery spojencov. Na pondelňajšej tlačovej konferencii to skonštatovala opozičná strana SaS, podľa ktorej vyjadrenia o údajne pripravovanom prevrate, navyše, znižujú dôveru verejnosti v bezpečnostné inštitúcie. Strana žiada odstúpenie riaditeľa Slovenskej informačnej služby i obnovenie funkčnosti výborov Národnej rady SR, ktoré majú kontrolovať činnosť bezpečnostných zložiek.
        Slovensko podľa SaS v poslednom období stráca dôveru svojich partnerov a spojencov. Dôvodom má byť návšteva a rokovania premiéra či koaličných poslancov v Moskve a tiež vyjadrenia o budúcej možnosti vystúpenia z Európskej únie. "Blamáž zažívame aj s tými konšpiráciami týkajúcimi sa prevratu alebo akejsi 'majdanizácie' Slovenskej republiky," skonštatoval poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS).
        SaS informácie o údajne plánovanom prevrate spochybňuje a tvrdí, že v prípade, ak by k takémuto konaniu za koordinácie zložiek zo zahraničia dochádzalo, štát by reagoval inak. Krúpa by v prípade reálnej hrozby očakával zvolanie mimoriadnej Európskej rady či Severoatlantickej rady. Do vyššej pohotovosti by mala byť pripravená aj polícia či ozbrojené sily. "Nič z toho sa nedeje. Ak by tieto hrozby boli vážne, tak sa konajú reálne kroky," uviedol Krúpa.
        Hrozba štátneho prevratu podľa SaS, navyše, zakladá podstatu vážnych trestných činov. "Najprv by prebiehali úkony, o ktorých by sme vôbec nevedeli. Ak by niekto páchal štátny prevrat, dozvedeli by sme sa, že páchatelia sú vo väzbe a dodatočne by sme boli informovaní, čo urobila vláda pre to, aby to zastavila. Je zjavné, že žiadne dôkazy vláda nemá a sú to výmysly," povedala podpredsedníčka SaS Mária Kolíková.
        Podľa SaS existujú obavy, že bezpečnostné zložky sú na Slovensku zneužívané na politické účely, zastrašovanie opozície a občianskych organizátorov protestov. Úrady sa podľa strany, naopak, nezaoberajú aktivitami takých zoskupení, akým je napríklad Brat za brata. "Trváme na to, aby sa dôkladne vyšetrilo ich prepojenia na ruské spravodajské služby, slovenských politikov, aké majú úmysly, čo plánujú, aká je ich činnosť a či to neohrozuje našu bezpečnosť," poznamenal predseda mimoparlamentnej strany ODS - Občianski demokrati Slovenska Pavel Macko.        
        O údajnej snahe destabilizovať SR rokovala v druhej polovici januára Bezpečnostná rada SR, informácie o plánovanom prevrate má obsahovať správa SIS. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok (31. 1.) vyhlásil, že do organizácie protestov na Slovensku je zapojená Gruzínska národná légia, ktorá bojuje na Ukrajine, jej veliteľ Mamuka Mamulašvili či ukrajinská rozviedka. Robí tak podľa neho spoločne s opozíciou a nepolitickou organizáciou Mier Ukrajine s cieľom vyvolať na Slovensku štátny prevrat.