ZÁZNAM: DANKO: SR má nádej, aby slovenská pôda prestala byť tovarom
PREHRAŤ

ZÁZNAM: DANKO: SR má nádej, aby slovenská pôda prestala byť tovarom

Slovensko bude mať pri pôde podľa predsedu NR SR jedinečnú ochranu. Poslanci dnes schválili ústavný zákon z dielne SNS, ktorý má ochranu pôdy zaviesť do praxe

Bratislava 16. mája (TASR) - Slovensko má nádej, aby slovenská pôda prestala byť tovarom, a aby konečne požívala ochranu, akú si zaslúži. Uviedol to dnes na brífingu predseda Národnej rady (NR) SR a predseda koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, v súvislosti s dnešným schválením ústavného zákona o ochrane pôdy.

"Zdravý rozum a ochrana našich národných záujmov dnes zvíťazili. Nepochybujem, že aj prezident Slovenskej republiky takýto návrh zákona podporí," priblížil Danko.

Slovensko bude mať pri pôde podľa jeho slov jedinečnú ochranu. "Chceli sme sa pri tvorbe legislatívy vyvarovať chýb, ktoré urobili pri ochrane pôdy Poľsko a Maďarsko," informoval. Avizoval zároveň, že dnešné schválenie ústavného zákona je len "prvým krokom". "Budú nasledovať ďalšie zákony," dodal Danko.

Poslanci NR SR dnes schválili ústavný zákon z dielne SNS, ktorý má ochranu pôdy zaviesť do praxe. Slovenskú pôdu bude pred špekulatívnymi výkupmi chrániť Ústava SR. Pre národniarov je podľa jedného z predkladateľov návrhu Tibora Bernaťáka ochrana pôdy prioritnou témou.

"V súčasnosti je Slovenská republika vystavená hrozbe tzv. špekulatívneho výkupu poľnohospodárskej pôdy, preto SNS predložila návrh ústavného zákona, ktorý má za cieľ zakotviť rámec ochrany pôdy pred takýmto špekulatívnym výkupom, ktorý by mohol mať rozsiahle negatívne následky," zdôraznil. Za špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy je podľa neho potrebné považovať jej výkup s cieľom nevyužívať pôdu na účely poľnohospodárstva.

Podľa Evy Antošovej považuje SNS pôdu za národné bohatstvo, ktoré je nenahraditeľné, nedá sa vyrobiť a v živote človeka má podobne ako voda nezastupiteľný význam. "V rámci našej navrhovanej zmeny sme pristúpili k novelizácii článku 20 a článku 44 Ústavy Slovenskej republiky. Súčasná legislatíva vníma pôdu ako hociktorý iný tovar, čo sme my považovali za nesprávne, a preto sme pristúpili k riešeniu tejto problematiky," vysvetlila.

Výsledkom je zakotvenie definície, že pôda je "neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti", a to priamo v článku 44 Ústavy SR. "Podaný návrh nám otvorí dvere k možnostiam riešenia nadobúdania poľnohospodárskej a lesnej pôdy, jej legislatívnej ochrany a zabezpečenia potravinovej bezpečnosti národa," doplnila Antošová.

Podľa Jaroslava Pašku v poslednom období po svete veľké množstvá pôdy kupujú čínske, americké, nemecké a francúzske spoločnosti. Štát sa musí postarať, aby neprišlo k takému rozpredaju pôdy, ktorý poškodí občanov SR. "Mieru treba stanoviť na základe podmienok, ktoré určí zákon a ktorá umožní mechanizmy na reguláciu nakladania s pôdou," upozornil.

Po zmene v Ústave SR by sa mali prijať zákony, ktoré by spresňovali procedúru nakladania s pôdou, či už obchodnými spoločnosťami, alebo roľníkmi hospodáriacimi na pôde.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad