ZÁZNAM: Saleziána Titusa Zemana vyhlásili za blahoslaveného, prišlo 25.000 veriacich
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Saleziána Titusa Zemana vyhlásili za blahoslaveného, prišlo 25.000 veriacich

Pozrite si záznam.
Bratislava 30. septembra (TASR) – Slovensko má ďalšieho blahoslaveného, je ním slovenský salezián, kňaz Titus Zeman. Obrad blahorečenia dnes pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave vykonal legát pápeža Františka, kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Spomínaným aktom pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult. Pápež už stanovil aj dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného, je ním 8. január. 

Na slávnosť sa zaregistrovalo vyše 500 kňazov, prítomných je aj mnoho rehoľníkov a rehoľníčok, organizátori pripustili, že ich môže byť aj viac. Na obrad blahorečenia prišlo okolo 25.000 veriacich.

    


Titus Zeman bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia.

"Mučeníctvo je najvyšší prejav lásky ku Kristovi a cirkvi. Krv mučeníkov spája našu dobu s prvými kresťanskými storočiami, keď pokrstení spečaťovali svoje svedectvo viery a vernosti evanjeliu obetou vlastného života. Bol to obdivuhodný prejav odvahy. Mučeníci dokázali svedčiť o bezhraničnej láske, ktorú do ich sŕdc vlial Boh," povedal počas omše kardinál Amato.

Sprievodný program slávnosti Titusa Zemana sa obradom jeho blahorečenia nekončí. Dnešný podvečer bude patriť slávnostnému ceremoniálu v HANT aréne. Nedeľná ďakovná svätá omša sa uskutoční v rodisku Titusa Zemana vo Vajnoroch, slúžiť ju bude predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Popoludní o 16.00 h bude vo farskom kostole vo Vajnoroch relikviár, kde bude jeho stabilné miesto.

Oficiálne prípravy blahorečenia Titusa Zemana sa začali vo februári 2017.

Na Slovensku boli naposledy v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad