ZÁZNAM: Tlačová konferencia predsedu BSK Juraja Drobu
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Tlačová konferencia predsedu BSK Juraja Drobu

BSK už nechce byť v pozícii jediného mecenáša veľkých kultúrnych podujatí

Bratislava 24. januára (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už nechce byť jediným mecenášom veľkých kultúrnych podujatí, ako sú napríklad Biela noc, Viva Musica! či Krištáľové krídlo. Jeho zástupcovia na stredajšej tlačovej konferencii oznámili, že stotisícové príspevky na tieto podujatia v tomto roku neposkytnú, prioritou investícií budú opravy škôl či zariadení sociálnych služieb v kraji, ktorých nevyriešený havarijný stav zdedil súčasný manažment po predchádzajúcom vedení.

Predseda BSK Juraj Droba ako príklad spomenul poškodenú strešnú krytinu v Domove sociálnych služieb v Báhoni, zatekajúcu strechu Gymnázia na Gröslingovej ulici v Bratislave či nevyhnutnú výmenu splaškovej kanalizácie v ďalšom bratislavskom Gymnáziu na Pankúchovej ulici. Celkovo je týchto urgentných prípadov podľa jeho slov 28. "Ak ich neurobíme dnes alebo zajtra, na deti či seniorov začne snežiť cez deravú strechu, alebo im nebude tiecť voda," opísal situáciu. Finančný riaditeľ Úradu BSK Ivan Bošňák dodal, že  sú to veci za tri milióny eur, ktoré mali byť dávno opravené.

Zástupcovia vedenia samosprávneho kraja zdôrazňovali investičné priority v súvislosti s predchádzajúcou praxou BSK výrazne podporovať veľké kultúrne podujatia v Bratislave. Droba konkrétne spomenul 540.000 eur, ktorú kraj venoval na organizáciu podujatí Biela noc a Viva Musica, zdôraznil i to, že BSK bol de facto jediným výrazným podporovateľom. "Napríklad na Bielu noc bolo poskytnutých 240.000 eur, pričom druhý najväčší príspevok od magistrátu hlavného mesta SR bol 500 eur," uviedol. Doplnil, že nechce spochybňovať kvalitu takýchto kultúrnych podujatí, ani odmietať budúcu spoluprácu a podporu, musí sa však zmeniť prístup kraja. "Naozaj si nemyslím, že úlohou samosprávneho kraja je byť mecenášom kultúrnych podujatí, môžeme a chceme ich podporovať, ale máme priority, ktoré musíme zabezpečiť ako prvé," zdôraznil.

Bošňák poukázal v tejto súvislosti na to, že zmluvy s organizátormi veľkých podujatí boli uzatvárané ad hoc, v súvislosti s konkrétnym ročníkom. Neexistuje kontinuálna viacročná zmluvná spolupráca o podpore. "Preto ani prostriedky na tieto podujatia neboli plánované v rozpočte, ktorého návrh predchádzajúce vedenie nechalo," uviedol.

Obaja zástupcovia BSK deklarovali, že kultúra ostáva pre VÚC jednou z priorít, potvrdili záujem kontinuálne zvyšovať prostriedky na túto oblasť. Bošňák informoval, že bežné výdavky v programe kultúra sú v návrhu rozpočtu plánované vo výške 4,6 milióna eur. "Napríklad štyri divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK dostanú porovnateľné peniaze ako minulý rok, ak nie viac," uviedol. Zdôraznil i zvyšujúcu sa alokáciu pre kultúru v Bratislavskej regionálnej dotačnej schéme na 951.000 eur. "Ak ušetríme ďalšie peniaze, nebránime sa ich použitiu na kultúru. O tom, ako by mali byť takéto prostriedky využité, však musia rozhodnúť poslanci," zdôraznil Bošňák.

Droba takisto deklaroval, že o postupe pri finančnej podpore kultúrnych podujatí v Bratislave chce hovoriť aj s vedením hlavného mesta, necháva to však až na obdobie po komunálnych voľbách.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad