FREŠO: Vrakunská skládka dostane sarkofág. Ale to nestačí
PREHRAŤ

FREŠO: Vrakunská skládka dostane sarkofág. Ale to nestačí

Bratislavská župa spolu Univerzitou Komenského a SAV spúšťa projekt na vyčistenie prostredia kontaminovaného chemickým odpadom, povedali v TABLET.TV P.Frešo a P.Siman.

Bratislava 20. júna (Teraz.sk) – Územie v bratislavskej Vrakuni sa začalo kontaminovať chemikáliami už koncom devätnásteho storočia kvôli odpadu chemickej výroby z Dynamitky. V sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia tu však vznikla skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova, ktorú v dôsledku postavenia vodného diela Gabčíkovo v deväťdesiatch rokoch začala zalievať stúpajúca spodná voda. „Určitý čas trvalo, kým sa prišlo na to, že sa táto skládka začína vyluhovávať. Odvtedy, je to nejakých pätnásť rokov, sa to monitoruje. A až teraz, pri posledných výskumoch sa zistilo, že kontaminačný mrak sa prúdením spodnej vody šíri mimo skládky,“ povedal v diskusii na TABLET.TV podpredseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Siman.

Akadémia v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a Univerzitou Komenského (UK) totiž pripravuje projekt, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní tohto problému.

„Bratislavská župa sa už v minulom volebnom období veľmi výrazne angažovala v prípade tzv. pezinskej skládky. A už vtedy niektorí poslanci a poslankyne z Vrakune a Ružinova hovorili, že podobný problém majú aj vo Vrakuni,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. „Z tých časov pochádzajú prvé uznesenia o tom, aby sme si spravili inventarizáciu toho, čo všetko o tom vieme a poskytli súčinnosť,“ dodal.

„Napokon sme našli spôsob, ako cez podporu inovácií nadviazať spoluprácu s Univerzitou Komenského a s akadémiou práve vo veci vrakunskej skládky. Príprava kontraktu trvala celé mesiace. Čo sa týka financií, sme pripravení to celé zaplatiť, jedná sa o 350.000 eur,“ povedal Frešo.

Riešenie má podľa neho tri rozmery, jednak potrebu urýchlene zasiahnuť a zastaviť šírenie kontaminovanej vody, jednak pripraviť projekt na postupnú dekontamináciu obsahu skládky, ako aj územia, ktoré zasiahol šíriaci sa chemický mrak. Práve na definitívnu dekontamináciu územia bude podľa neho potrebné realizovať výskumný projekt s SAV a UK.

Viac čítajte tu

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad