P. WEISS: Slovenská republika nevznikla v roku 1993
PREHRAŤ

P. WEISS: Slovenská republika nevznikla v roku 1993

Rok 2018 bude rokom česko – slovenskej vzájomnosti, povedal v TABLET.TV slovenský veľvyslanec v Českej republike Peter Weiss.

Bratislava 11. septembra (Teraz.sk) – Československo bol veľmi dobrý projekt, na ktorého konci bol začiatok dvadsaťpäťročnej úzkej spolupráce dvoch celoeurópsky úspešných štátov, Českej republiky a Slovenskej republiky. Preto sa premiéri oboch krajín, Robert Fico (Smer-SD) na našej strane a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na českej dohodli, že budúcoročné okrúhle výročia oslávime spolu v rámci Roka česko – slovenskej vzájomnosti. V diskusii na TABLET.TV to povedal slovenský veľvyslanec v Českej republike Peter Weiss.

V roku 2018 oslávime tak 25. výročie vzniku dvoch samostatných štátov, ako aj päťdesiate výročie udalostí z roku 1968 a sté výročie vzniku Československa. To posledné si pripomenieme 28. októbra v Prahe a 30. októbra v Martine, odkiaľ sa v roku 1918 prihlásila k Československu Slovenská národná rada. „Mimochodom, mali by sme byť historicky presní. Slovenská republika aj Česká republika vznikli 1. januára 1969 na základe ústavného zákona o československej federácii. V roku 1993, znovu na základe ústavného zákona, o rozdelení federácie, nadobudli plnú štátnu samostatnosť a stali sa subjektami medzinárodného práva. Československá federácia vznikla aj zanikla rovnakým spôsobom, ústavným zákonom,“ upozornil Weiss, že Slovenská republika 1. januára 1993 nevznikla, iba sa osamostatnila. 

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad