K Zemi sa približuje asteroid, bude to najtesnejšie priblíženie za 400 rokov
PREHRAŤ

K Zemi sa približuje asteroid, bude to najtesnejšie priblíženie za 400 rokov

V astronomickom vyjadrení pôjde o tesné priblíženie k Zemi.

Bratislava 16. apríla (TABLET.TV) - Asteroid s označením 2014 JO25 preletí okolo našej planéty vo vzdialenosti 1 800 000 kilometrov. V astronomickom vyjadrení pôjde o tesné priblíženie k Zemi.

Teleso s označením 2014 JO25 objavili astronómovia prostredníctvom programu Catalina Sky Survey v rámci arizonského observatória pred tromi rokmi v máji. Pomocou výpočtov určili jeho dráhu a veľkosť okolo 650 metrov. Asteroid sa približuje k Zemi v smere od Slnka a na nočnej oblohe bude viditeľný 19. apríla a ešte niekoľko dní potom.

Vedci z NASA budú prelet sledovať optickými teleskopmi a rádioteleskopmi v Kalifornii a Portoriku. Plánujú odskúšať nový spôsob zhotovenia radarových snímok s rozlíšením niekoľkých metrov, ktoré by mali zachytiť zaujímavé detaily a objasniť zloženie a štruktúru telesa.

Z doposiaľ známych asteroidov nastane podobne tesný prelet až v auguste 2027. K Zemi sa vtedy priblíži asi 800 metrov dlhý asteroid s označením 1999 AN10, pričom bude vzdialený približne 383.000 kilometrov od Zeme.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad