Slovenská astrobiologička viedla medzinárodný tím vedcov na simulovanej misii na Mars
PREHRAŤ

Slovenská astrobiologička viedla medzinárodný tím vedcov na simulovanej misii na Mars

Na Marse prišli o dve tretiny zásob vody.

Bratislava, 15. februára (TABLET.TV) – Pokazené potrubie, veterné smršte, prerušené spojenie so „Zemou“ alebo strata dvoch tretín zásob. Aj s takýmito problémami museli bojovať piati „marsonauti“ uprostred púšte v americkom Utahu. Na mieste, ktoré najvernejšie pripomína nehostinné podmienky červenej planéty, strávil medzinárodný tím na čele so slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou vyše tri týždne.  

Počas nich sa venovali prideleným výskumným projektom a zaujímavým experimentov. Michaela mala na starosti napríklad experiment s pestovaním špenátu bez použitia pôdy. Jej kolegovia ďalej vykonávali geologické štúdie a tlačili 3d tehly z dostupných materiálov.

Simulovaná misia trvala od 13. januára 2017 a celý tím obýval priestor tzv. Marťanskej výskumnej stanice (Mars Desert Research Station). K dispozícii mali ubytovňu, skleník, vedecký dóm a observatórium. Opustiť stanicu mohli iba v skafandri a na presne vymedzený čas. Slovenská vedkyňa Michaela Musilová už rovnakú misiu absolvovala v roku 2013. Do čela tohtoročnej misie sa dostala na základe úspešného konkurzu spomedzi účastníkov z celého sveta.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad