Samostatne zárobkovo činní majú od júla zmenené odvodové povinnosti
PREHRAŤ

Samostatne zárobkovo činní majú od júla zmenené odvodové povinnosti

Hranicu príjmu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia týchto občanov, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou.

Bratislava 19. júla (TASR) - Od roku 2015 Sociálna poisťovňa živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznamuje vznik a trvanie povinného sociálneho poistenia, jeho zánik, ako aj vymeriavacie základy na platenie poistného. Vychádzajú pritom z údajov Finančného riaditeľstva SR a inštitúcií, ktoré vydávajú povolenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.

Ako uviedli dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne, k 17. júlu 2017 poisťovňa zaslala živnostníkom a ostatným SZČO 22.185 oznámení o vzniku poistenia od 1. júla 2017, 11.803 oznámení o zániku poistenia dňom 30. júna 2017, 154.239 oznámení o vymeriavacom základe tým SZČO, ktorým poistenie trvá aj po 30. júni 2017. Spolu bolo zaslaných 188.227 oznámení o odvodovej povinnosti SZČO.

"Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. júla 2017 tým fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2016 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 5298 eur a za rok 2016 nemajú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania," povedala Andrea Zahoranová, riaditeľka odboru výberu poistného.

Hranicu príjmu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad