Taxikári bojujú za dodržiavanie zákona o cestnej doprave
PREHRAŤ

Taxikári bojujú za dodržiavanie zákona o cestnej doprave

Slovenskí taxikári bojujú za to, aby užívatelia aplikácie UBER dodržiavali zákon, ten však ale podľa nich stále porušujú.

Bratislava 20. marca (TABLET.TV) – Príchod aplikácie Uber dal do pozoru všetkých taxikárov. Mnohí ju vnímajú ako neférového konkurenta na trhu. Ide o službu preprava ľudí za odmenu, no označenie taxislužba Uber odmieta. Najväčší problém taxislužieb s konkurenciu je to, že zákon by mal platiť pre všetkých, ale v praxi neplatí.

„Tu je ten najväčší problém. Spoločnosť Uber nerešpektuje všetky zákony pre výkon osobnej prepravy,“ povedal pre TABLET.TV Ondrej Wenzl, predseda Únie taxikárov z Bratislavy.

Slovenskí taxikári bojujú za to, aby užívatelia aplikácie UBER dodržiavali zákon, ten však ale podľa nich stále porušujú. Vodiči nemajú licenciu, označenie na vozidlách – to všetko prikazuje zákon o cestnej doprave. Neplatia dane a peniaze dostávajú sprostredkovane cez zahraničnú banku, vyčítajú takzvaným Uberistom.

Ministerstvo dopravy sa vyjadrilo, že užívateľov aplikácie Uber sa zákon týka tiež. „Poskytovatelia služieb prostredníctvom aplikácie Uber sú povinní dodržiavať podmienky podľa zákona. V prípade, že nie sú legislatívne podmienky splnené, napríklad označenie vozidiel, ide o porušenie zákona,“ uviedla Zuzana Viciaňová z odboru komunikácie ministerstva.

Peter Chovanec, prevádzkový manažér Uber Bratislava, uviedol, že od uvedenia služieb Uber intenzívne pracuje na tom, aby partnerskí vodiči spĺňali zákonné požiadavky existujúceho právneho rámca.

 

Taxikári chcú docieliť to, aby vodičov Uberu kontrolovali. Kontrolným orgánom v tejto veci ale nie je ministerstvo dopravy. Kontrolu by malo vykonávať mesto, podobne ako si na vodičov posvietil magistrát v Brne či v Prahe.

Vedenie mesta však tvrdí, že takáto kontrola v súčasnej dobe nie je možná. „Mestská polícia nemôže vykonávať kontroly vozidiel Uberu, pretože nie sú označené ako taxi,“ uviedla Zuzana Onufer, hovorkyňa primátora Bratislavy.

Únia taxikárov oponuje a tvrdí, že kontrolovať by sa malo náhodným privolaním vozidla a kontrolou vodiča priamo na mieste. Na to označenie vozidla potrebné nie je, keďže vodič je privolaný mobilnou aplikáciou.

Podľa vyjadrenia magistrátu, aj Bratislava má záujem problém riešiť. „Hľadáme možnosti, ako to urobiť,“ uviedla Onufer. Primátor pripustil, že jednou z alternatív riešenia pretrvávajúceho problému by bola novela zákona, keďže jeho súčasná podoba problém nerieši.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad