Problémy s nadváhou majú aj deti, ich priemerná hmotnosť sa zvyšuje
PREHRAŤ

Problémy s nadváhou majú aj deti, ich priemerná hmotnosť sa zvyšuje

Počet mladých ľudí s obezitou narastá, také sú najnovšie zistenia Svetovej zdravotníckej organizácie.

Bratislava 12. októbra (TABLET.TV) – Priemerná hmotnosť desaťročného chlapca sa za posledných desať rokov zvýšila takmer o 4 kilogramy. Počet mladých ľudí s obezitou narastá, také sú najnovšie zistenia Svetovej zdravotníckej organizácie.

Obezita je o zvýšenom príjme energie, čiže kalórií zo stravy. Preferujeme potraviny, ktoré sú bohaté na energiu a takmer všetky sú bohaté aj na tuky,“ uviedol pre TABLET.TV obezitológ Peter Minárik. Podľa Jany Hamade, vedúcej odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR, je dôležité, aby deti pochopili, že zdravá strava je nevyhnutnou súčasťou ich života, už na základnej škole. „Ich životný štýl a aj to, či športujú, ovplyvňuje ich zdravie,“ dodala.

Nadváhou dnes trpí viac ako 120 miliónov detí na celom svete. Dôvodom je nielen málo pohybu, zlá strava ale niekedy aj peniaze. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlá alebo jedlá z fast foodov aspoň raz za týždeň. Frekvencia vysoko kalorických jedál stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Podľa prieskumu o stravovacích návykoch detí na Slovensku, dieťa v rodine s príjmom do 600 eur si nezdravý fast food dopraje každý deň až v 14% prípadoch. Pri tisícke na mesiac je toto percento až 4-násobne nižšie.

Na Slovensku zatiaľ špeciálny iba pohybový program pre deti, ktorý by ich z zvýšenej pohybovej aktivite viedol, okrem povinnej telesnej výchovy nie je. Národný program boja proti obezite reguluje iba to, ako sa majú jedlá pripravovať.

Obedy majú byť také, aby prispievali k zdravému vývoju, mali by obsahovať primerané množstvo kalórií a tých základných živín, bielkovín, cukrov, tukov, minerálov a v optimálnom pomere,“ uzavrela Hamade.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad