SONGKRAN: Ulice Thajska budú pod vodou, krajina sa pripravuje na oslavy Nového roka
PREHRAŤ

SONGKRAN: Ulice Thajska budú pod vodou, krajina sa pripravuje na oslavy Nového roka

Vodný festival Songkran znamená pre thajský národ vítanie Nového roka podľa budhistického kalendára a už tradične sú oslavy pri tejto príležitosti veľkolepé.

Bangkok 11. apríla (TABLET.TV) – Thajsko sa pripravuje na najväčší sviatok v roku. Vodný festival Songkran znamená pre thajský národ vítanie Nového roka podľa budhistického kalendára a už tradične sú oslavy pri tejto príležitosti veľkolepé. V uliciach sa už v piatok začínajú trojdňové celonárodné zápasy s vodou. Vo všetkom sa skrýva symbolika. Thajci by si takto mali zabezpečiť blahobyt v ďalšom roku. Vodu totiž miestni považujú za symbol hojnosti.

Songkran bol pôvodne cirkevným sviatkom a oslavoval sa len v budhistických chrámoch, kde veriaci polievali pre šťastie sošky Budhu. Len malá skupina ľudí tento zvyk a v tejto podobe dodržiava dodnes. Oslavy sa presunuli do ulíc a dnes je tento festival považovaný za najväčší vodný sviatok na celom svete. Počas neho sa zabúda napríklad na všetky pravidlá cestnej premávky a zatvorené sú aj obchody. Ľudia si už v predstihu vybavujú voľno často aj na celý týždeň osláv.

Thajský Songkran každý rok pripadne na najhorúcejšie obdobie v roku. V krajine úsmevov to je práve apríl. Teploty často atakujú štyridsiatky a voda tak okrem blahobytu a šťastia prináša aj úľavu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad