Bezpečnosť počas futbalových majstrovstiev je pre Rusov najvyššou prioritou
PREHRAŤ

Bezpečnosť počas futbalových majstrovstiev je pre Rusov najvyššou prioritou

Pre ruského prezidenta Vladimira Putina je Svetový pohár veľkou pýchou a zároveň tiež príležitosťou na posilnenie medzinárodnej prestíže.

Ruský vodca preto bezpečnosť počas turnaja označil ako prioritu číslo jeden a Rusko sa pripravuje na nevídané bezpečnostné opatrenia. Informovala o tom agentúra s AP s odvolaním sa na tamojšie Ministerstvo pre mimoriadne situácie.

"Skúmali sme možnosti iných miest a krajín, ktoré hostili majstrovstvá sveta. Spolupracujeme s partnerskými mestami, osobne som sa bol presvedčiť, čo všetko sa robí pre bezpečnosť. Prijali sme zatiaľ všetky potrebné opatrenia a som si istý, že to bude najlepší svetový pohár v histórii," uviedol Andrej Kosolapov, primátor Volvogradu.

Rusko v minulosti čelilo niekoľkým teroristickým útokom. Polícia a armáda sa na svetový pohár pripravuje metodicky aj prakticky na cvičisku, aby na krajinu nebolo možné zaútočiť zo zeme, z mora alebo zo vzduchu.

"Nepredpokladáme, že teroristické skupiny, hlavne Islamský štát, by riskovali spáchanie teroristického útoku počas majstrovstiev. Je to riskantné pre ich popularitu. Ale nespoliehame sa na to. Útok nemožno predvídať a ak sú posadnutí myšlienkou pomsty, zaútočiť môžu kdekoľvek a kedykoľvek," informoval ruský policajný expert Alexej Malašenko.

Ruské úrady sprísnili pravidlá leteckej prevádzky. Nad všetkými jedenástimi hostiteľskými mestami, ako aj v blízkosti športových arén rozšírili bezletové zóny. Prípadný útok zo vzduchu majú zastaviť desiatky stíhačiek. Rušno je v týchto dňoch aj v námorných prístavoch, kde úrady na dva mesiace zaistili všetok potenciálne nebezpečný náklad. Bezpečnostnou novinkou je aj tzv. ID fanúšika. Každý návštevník, ktorý sa na zápase zúčastní, dostane čip.

Maksim Maksimenko za Ministerstvo pre mimoriadne situácie v tejto súvislosti uviedol, že "svetový pohár si vyžaduje viac interakcie so zahraničnými turistami. Títo ľudia majú svoju vlastnú mentalitu a spôsoby, takže našou úlohou je nájsť vhodný spôsob, ako s nimi pracovať v prípade, že nastane núdzová situácia".

Rusko zároveň otvára aj Centrum pre medzinárodnú policajnú spoluprácu. Ako priblížil Anton Gusev, hovorca polície, jej členmi je viac ako 150 policajtov zo všetkých krajín svetového pohára a rovnako aj delegácia z Kataru, ktorý bude hostiť ďalšie Majstrovstvá sveta v roku 2022.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad