V Singapure sa začali posledné prípravy na summit Trumpa s Kim Čong-unom
PREHRAŤ

V Singapure sa začali posledné prípravy na summit Trumpa s Kim Čong-unom

Summit by sa mal začať podaním ruky v utorok o 9.00 h miestneho času (3.00 h SELČ), Trump a Kim by mali následne rokovať sami za prítomnosti tlmočníkov.

Singapur 11. júna (TASR) - Záverečné prípravy na utorkový historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa v pondelok začali v Singapure.

Predstavitelia USA a Severnej Kórey (KĽDR) sa dopoludnia stretli v hoteli Ritz Carlton v tomto ostrovnom mestskom štáte v juhovýchodnej Ázii, aby rokovali pred schôdzkou lídrov, zameranou na urovnanie konfrontácie okolo jadrového arzenálu Pchjongjangu, píše agentúra AP. Popoludní je plánovaná druhá takáto schôdzka.

Medzitým sa objavili ďalšie detaily o prvých priamych rozhovoroch úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Summit by sa mal začať podaním ruky v utorok o 9.00 h miestneho času (3.00 h SELČ), Trump a Kim by mali následne rokovať sami za prítomnosti tlmočníkov. Prvá časť rozhovorov by mohla trvať dve hodiny pred tým, ako budú pokračovať už aj za účasti poradcov, uviedol v pondelok nemenovaný americký predstaviteľ.

Šéf Bieleho domu v pondelok ráno tvítoval: "Je skvelé byť v Singapure, vzrušenie vo vzduchu!"

Kim i Trump pricestovali do Singapuru v nedeľu niekoľko hodín po sebe. Americký prezident na otázku novinára, aký má pocit z nadchádzajúceho summitu, po prílete odpovedal: "Veľmi dobrý." Vyhlásil tiež, že bude "v priebehu minúty vedieť", či chce vodca KĽDR rokovať seriózne.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok povedal, že prípravné rozhovory pred summitom sú konštruktívne a idú do detailov.

"Naďalej sa hlásime k úplnej, overiteľnej a nezvratnej denuklearizácii Kórejského polostrova,"napísal Pompeo na Twitteri. Obe strany však túto denuklearizáciu dosiaľ definovali odlišne, pripomína agentúra DPA. Severná Kórea vníma jadrové odzbrojenie skôr ako postupný proces.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad