Použitý olej na vyprážanie chcú v Benátkach používať ako ekologickejšie palivo do plavidiel
PREHRAŤ

Použitý olej na vyprážanie chcú v Benátkach používať ako ekologickejšie palivo do plavidiel

Olej, ktorý miestni obyvatelia používajú na vyprážanie, dostane druhú šancu.

Benátky 18. júna (TABLET.TV) – Plody mora či iné lokálne špeciality vysmážané v oleji – aj takto môže vyzerať tradičný pohľad do kuchýň benátskych reštaurácií. Olej, ktorý miestni obyvatelia používajú na vyprážanie, ale dostane druhú šancu. Po spracovaní v rafinérii sa stane ekologickým palivom pre motorové člny. Pre agentúru AP to potvrdil Simone Venturini, benátsky radca pre hospodársky rozvoj.

"Testovanie začíname najznámejším a najbežnejším dopravným prostriedkom v Benátkach. Lode tu majú vysokú spotrebu paliva, pretože sú ťažké a spravidla plne obsadené. Bionaftou, ktorú testujeme, chceme znížiť mieru znečistenia emisiami. Navyše, robíme revolučnú zmenu, vďaka ktorej odpad už nebude nákladom, ale obnoviteľným zdrojom," uviedol vo svojom vyhlásení Venturini.

Použitý olej prejde celým procesom čistenia. Začína sa to filtračnou procedúrou, neskôr sa do hmoty pridajú aditíva až napokon sa vytvorí vysokokvalitné palivo. "Také, vďaka ktorému zlepšíme výkon motora. Palivo sa lepšie spaľuje," opísal proces výroby paliva Giacomo Rispolli, prevádzkar miestnej rafinérie.

Použitý rastlinný olej teda najskôr uložia do biopalivových nádrží. Neskôr z neho vyrobia bionaftu, ktorá pridá motoru na výkone. V praxi to znamená, že na jeden liter paliva prejdú lodiari viac kilometrov a do ovzdušia sa dostane menej oxidu uhličitého.

 

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad