SÚHRN TÝŽDŇA V EÚ: V4 vo Varšave, vášnivé diskusie o "Junckerovych scenároch", aj voľba predsedu Európskej rady
PREHRAŤ

SÚHRN TÝŽDŇA V EÚ: V4 vo Varšave, vášnivé diskusie o "Junckerovych scenároch", aj voľba predsedu Európskej rady

O najnovších udalostiach na európskej politickej scéne hovorí moderátor Pavol Demeš s politológom Martinom Klusom.

Bratislava 10. marca 2017 (TABLET.TV) - Hosťom v dnešnej zahraničnopolitickej relácii Pavla Demeša je politológ, poslanec NR SR za SaS a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti doc. Martin Klus. V rozhovore sa dotkli najaktuálnejších problémov, ktoré hýbu Európskou úniou, najmä záverov summitu Európskej rady v Bruseli, keď všetky členské štáty, s výnimkou Poľska, podporili znovuzvolenie poľského expremiéra Donalda Tuska za predsedu Európskej rady.

Martin Klus v tejto súvislosti upozornil na možné komplikácie, ktoré by mohli nastať 25. marca pri príležitosti osláv 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv: "...kde sa bude určite hovoriť najmä o vízii budúcej Európy. Pri súčasných piatich scenároch môžu Poliaci prísť s nejakým šiestym, ktorý by mohol počítať aj s rozpúšťaním Európske únie." 

Klus ďalej zdôraznil, že poľská strana sa cíti byť poškodená aj svojimi visehradskými partnermi: "...napriek tomu, že slovenská strana od začiatku hovorila o svojej pozícii, že bude hlasovať za zotrvanie Donalda Tuska vo funkcii... Podobne to bolo aj v prípade českej pozície, ale, pokiaľ viem, tak Maďari pôvodne sľúbili, že podržia Poliakov... Toto sa nakoniec neuskutočnilo, takže aj toto chápu Poliaci ako zradu od svojich najbližších partnerov."

Poliaci dlhodobo presadzujú teóriu, že by mohli byť akousi dominantou silou v stredoeurópskom regióne, ktorá by vyvažovala Nemecko a Francúzsko na západe a Ruskú federáciu na východe. Z tohto pohľadu treba chápať aj nevôľu súčasnej vládnej garnitúry v Poľsku proti Donaldovi Tuskovi, ktorý je vyslovene proatlantickým a prozápadným politikom.

Sledujte diskusnú reláciu Pavla Demeša SVET Tu a teraz

 

 

 

 

 

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad