ADAMEC: Dynamický Vyšehrad pre Európu bude o silnej EÚ, bezpečnom prostrední a inteligentných riešeniach
PREHRAŤ

ADAMEC: Dynamický Vyšehrad pre Európu bude o silnej EÚ, bezpečnom prostrední a inteligentných riešeniach

Hosťom Pavla Demeša v relácii Svet Tu a teraz bol Jozef Adamec, riaditeľ druhého teritoriálneho odboru z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Bratislava 6. júla (TABLET.TV) – Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, a teda Vyšehradská štvorka, je silne proeurópsky orientovaná zostava vyspelých a sebavedomých krajín, ktoré nemlčia, presadzujú svoje záujmy a dnes už nie sú klubom poslušných žiakov, ktorí by iba načúvali. V štúdiu TABLET.TV to uviedol Jozef Adamec, riaditeľ druhého teritoriálneho odboru z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Slovenská republika v tomto roku prevzala záštitu nad rotujúcim predsedníctvom krajín V4. Pre našu krajinu je to už piate predsedníctvo v poradí. "Každé predsedníctvo je niečím špecifické, ale toto by som označil zároveň ako najnáročnejšie, a to vzhľadom na zmeny v európskom národnom prostredí," uviedol Adamec.

Mottom aktuálneho predsedníctva vo V4 bude "Dynamický Vyšehrad pre Európu" a jeho program, ako spomenul v relácii Svet Tu a teraz Adamec, bude postavený na troch prioritách – silnej Európe, bezpečnom prostredí a inteligentnom riešení. "Program, ktorý pripravuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, a priority predsedníctva sme pripravovali v nadväznosti na predchádzajúce predsedníctva. Strategické priority sú zachované a kontinuálne." objasnil Adamec.

Ako tiež uviedol, najväčší dôraz sa v tomto roku predsedníctva bude pravdepodobne klásť najmä na bezpečnosť. "Pokiaľ ide o otázku bezpečnej Európy, ide o spoluprácu v oblasti bezpečnosti vo viacerých oblastiach: od spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, cez oblasť migračnej politiky, cez klimatické a energetickú bezpečnosť až po potravinovú," uzavrel Adamec.

Pozrite si reláciu Svet Tu a teraz s Pavlom Demešom a jeho hosťom.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad