HRABKO: Sulíka a Mihála rozdelila téma Marťanov
PREHRAŤ

HRABKO: Sulíka a Mihála rozdelila téma Marťanov

Keby Sheila Sz. zneuctila Bibliu tak, ako to spravila v prípade Koránu, vzbudilo by to oveľa negatívnejšie reakcie. Ak nie je psychicky chorá, zaslúži si trest, povedal v TABLET.TV J.Hrabko.

Bratislava 25. február (Teraz.sk) – Dôvody, ktorými SaS a jej predseda Richard Sulík vysvetľujú odchod zakladajúceho člena svojej strany Jozefa Mihála, zrejme nie sú skutočnou príčinou rozchodu. „Nestáva sa často, aby strana reagovala pomerne obsiahlym odôvodnením a pomerne úsmevným vyjadrením, že sa nezhodli na otázke Marťanov. Respektíve migrantov. Ale Marťania ani migranti nie sú na Slovensku politický, ani vnútrostranícky problém. Z takýchto dôvodov sa nezvykne zo strany odchádzať,“ povedal pre TABLET.TV Juraj Hrabko, podľa ktorého SaS nikdy nebola liberálnou stranou v klasickom západnom ponímaní.

V krátkom čase tak po Viere Dubačovej a Otovi Žarnayovi, ktorí opustili poslanecký klub OĽaNO-NOVA, odchádza z klubu opozičnej strany už tretí poslanec. Podľa Hrabka to však z hľadiska rozloženia síl v Národnej rade (NR) SR nehrá žiadnu úlohu. „Neprichádza k zmene mocenských pomerov v parlamente. Keby odišli vládni poslanci, to by bola iná káva. A je to podporný argument pre Roberta Fica, keď zdôrazňuje stabilitu vládnej koalície,“ povedal Hrabko.

Krátko reagoval aj na výmenu názorov medzi Richardom Sulíkom a jeho exkolegom z SaS Danielom Krajcerom (SKOK!). Krajcer sa totiž ohradil voči tvrdeniu Richarda Sulíka, podľa ktorého patril k biznis krídlu SaS. „Sú to staré spory, ktoré si musí vyriešiť SKOK s SaS. Ale je rozdiel, keď vtedy odišla z SaS veľká skupina ľudí a teraz jeden, aj keď zakladajúci člen,“ povedal.

Na otázku, ako je možné rozoznať politika, ktorý patrí k biznis krídlu nejakej strany, od iného, ktorý k nemu nepatrí, Hrabko odpovedal, že rozdiel je možno v otvorenosti. „Možno je tam ten znak, že jeden politik sa viac priznáva k biznisu, ktorý robia, a druhý sa ho viac pokúša utajovať,“ povedal.

Na otázku, či odchody poslancov nesúvisia s „gravitáciou“ nejakej novej, vznikajúcej a zatiaľ oficiálne neviditeľnej strany, Hrabko odpovedal, že je to možné. „Či súvisí odchod so vznikom nejakej novej strany? Nedá sa to vylúčiť, ale zatiaľ je to iba v rovine špekulácií. Dnes takú stranu nevidieť ani mimo parlamentu, ani, že by vznikala v parlamente. Ale počet nezaradených poslancov už je dostatočne veľký,“ povedal. Ak by však nová strana odkladala svoj oficiálny vznik až na obdobie po regionálnych voľbách, mohla by podľa Hrabka vhodnú chvíľu pre vstup na politickú scénu „prepáliť“.

Celú správu nájdete tu.