HRABKO: A.Kiska ukázal, že dokáže vykonať aj nevykonateľné rozhodnutie
PREHRAŤ

HRABKO: A.Kiska ukázal, že dokáže vykonať aj nevykonateľné rozhodnutie

Právny chaos okolo menovania ústavných sudcov spôsobil v prvom rade Ústavný súd, prezidentovi ostali už len zlé a horšie možnosti. Ale vybral si jednu z horších, povedal v TABLET.TV Juraj Hrabko.

Bratislava 15. decembra (Teraz.sk) – Hoci prezident Andrej Kiska označil rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré mu prikazovalo vymenovať ústavných sudcov na tri uvoľnené miesta, za nevykonateľné, v skutočnosti ho vykonal. A ak sa snažil vytvoriť si argument pre prípad, že by nechcel vymenovať plný počet, deviatich z osemnástich kandidátov, ktorých mu v roku 2019 ponúkne parlament, nepodarilo sa mu to. V diskusii TABLET.TV to uviedol publicista Juraj Hrabko.

„V praxi ukázal, že dokáže vykonať aj nevykonateľné rozhodnutie Ústavného súdu. Prezident už bol v zlej situácii, vzhľadom na predchádzajúce strategické rozhodnutie mal už teraz iba zlé a horšie možnosti. A vybral si, podľa môjho názoru, tú horšiu. Pretože svojimi výrokmi ohľadom ÚS poprel všetko, čo doteraz hlásal,“ povedal Hrabko.

Za pôvodcu právneho chaosu okolo menovania ústavných sudcov považuje Hrabko Ústavný súd, ktorý podľa neho nekonzistentnými rozhodnutiami vytvoril priestor pre množstvo diametrálne odlišných právnych názorov na ich výklad. Prezident má podľa neho právo na kritický pohľad na rozhodnutia ÚS, vrátane toho, ktoré mu prikázalo vymenovať sudcov, rešpektovať ho však musí.

„Hlava štátu by mala akceptovať rozhodnutie ústavného súdu. Aj ho akceptoval, ale tie reči okolo toho, si podľa môjho názoru mohol odpustiť. Lebo verbálne poprel to, čo v praxi urobil. A podľa mňa nebude mať do budúcnosti argument, prečo nevymenovať deviatich sudcov z 18 kandidátov, pretože to, čo urobil, je rozhodnutie aj do budúcna. Samozrejme, ak sa medzitým nezmenia pravidlá,“ povedal Hrabko.

Na otázku, prečo prezident napokon vymenoval práve Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša, hoci ich predtým kritizoval za to, že prví dvaja pôsobili ako poslanci parlamentu za Smer-SD a tretí bol v čase kandidatúry notárom a nie sudcom, Hrabko reagoval, že prezident podľa neho vybral tých, ktorých z tejto skupiny považoval za najlepších. Prezident totiž pôvodne kritizoval celú skupinu siedmich kandidátov, z ktorých napokon vyberal, nie len túto trojicu.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad