HRABKO: Všetko, čo sa stalo, bol precedens. Takto sa to nerobilo nikdy
PREHRAŤ

HRABKO: Všetko, čo sa stalo, bol precedens. Takto sa to nerobilo nikdy

Zverejnenie prvého návrhu členov vlády Petra Pellegriniho skôr, ako sa s ním oboznámil prezident, nebolo správne a doplatil na to J. Ráž ml., povedal v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Bratislava 23. marca (Teraz.sk) – Spôsob, akým v polovici volebného obdobia prišlo na Slovensku k výmene vlády je v našej politickej histórii úplnou novinkou. „Precedens je všetko, čo odohralo. Takto sa to nerobí a ani sa to takto nikdy doteraz nerobilo,“ povedal v diskusii na TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Už samotná skutočnosť, že sa expremiér Robert Fico dohodol s prezidentom Andrejom Kiskom na svojej demisii za splnenia dvoch podmienok, teda záväzku prezidenta rešpektovať väčšinu v NR SR a právo Smeru-SD nominovať premiéra, bola podľa Hrabka precedensom. „Veď Robert Fico podával demisiu s podmienkami a prezident ich prijal, aj keď sa neskôr ohradil,“ pripomenul, že nie je obvyklé demisiu vopred akokoľvek verejne podmieňovať.

Za nešťastné označil Hrabko zverejnenie prvého návrhu členov vlády Petra Pellegriniho skôr, ako sa s ním oboznámil prezident. „Tieto veci sa predsa najprv diskutujú v politických kuloároch. Prezidentovi neostalo nič iné, len sa verejne proti spôsobom Roberta Fica ohradiť,“povedal Hrabko. „Politická kultúra hovorí, že takýmto verejným konfrontáciám sa treba vyhnúť, pozrite sa, ako z toho vyšiel Jozef Ráž mladší. Jednoducho na to doplatil,“ dodal.

Keď prezident avizoval možnosť, že vládu nevymenuje, vytvoril podľa Hrabka ďalší precedens. Andrej Kiska to odôvodnil tým, že neakceptuje niektoré personálne návrhy. 

Ak by prezident skutočne vládu nevymenoval, pravdepodobne by otázku, či to prezident môže urobiť, riešil Ústavný súd (ÚS) SR. Takto sa však podľa Hrabka zrejme ani nedá napísať relevantná sťažnosť na ÚS. „V ústave je to tak, že prezident nemôže konať bez návrhu predsedu vlády, premiér má právo navrhovať, prezident vymenuje a parlament má právo kontrolovať. Sťažovať sa asi nebude nikto. A ani si neviem predstaviť ústavnú sťažnosť, veď prezident neodmietol návrh premiéra. A aj to, že bol Peter Pellegrini poverený zostavením vlády, vyplýva iba z ústavnej zvyklosti,“ poznamenal Hrabko.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad