HRABKO HODNOTÍ: Bol to rok, keď zavraždili J. Kuciaka a M. Kušnírovú
PREHRAŤ

HRABKO HODNOTÍ: Bol to rok, keď zavraždili J. Kuciaka a M. Kušnírovú

Teraz.sk prináša hodnotenie udalostí 1. polroka 2018 očami publicistu Juraja Hrabka.

Bratislava 28. decembra (Teraz.sk) – Aj keď vlády Slovenskej a Českej republiky naplánovali rok 2018 ako rok vzájomnosti a pripomínania si spoločných okrúhlych„osmičkových“ výročí, do slovenskej histórie sa podľa publicistu Juraja Hrabka zapíše najmä vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. „Išlo o úmyselnú a úkladnú vraždu a rok 2018 vstúpi medzi „osmičkové“ roky práve touto udalosťou,“povedal Hrabko v TABLET.TV pri hodnotení udalostí prvého polroka 2018.

Už začiatok roka podľa neho úplne nezodpovedal ambíciám oboch štátov čo najdôstojnejšie osláviť spoločné okrúhle výročia. Pri vyznamenávaní osobností pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska úplne obišiel tie politické osobnosti, ktoré svojho času vznik samostatnej Slovenskej republiky podporovali a ocenil len tie, ktoré boli proti. Krátko nato český prezident Miloš Zeman, ktorý finišoval vo svojej druhej prezidentskej kampani, vo svojom prejave k storočnici Československa nepriamo obvinil Alexandra Dubčeka zo zbabelosti.

„Miloš Zeman má na zreteli vždy svoj vlastný záujem a nedá sa vylúčiť, že už to bolo smerované k prezidentským voľbám,“ odpovedal Hrabko na otázku, či Zeman nedal vo svojom prejave prednosť predvolebnej kampani pred československým rokom. 

Zeman vtedy upozornil okrem iného aj na to, že v roku 1968 bol František Kriegel jediný, kto po únose do Moskvy odmietol podpísať protokoly z rokovaní, nikto iný z delegácie, vrátane Dubčeka, túto odvahu nemal. „Fakticky je pravda, že František Kriegel bol jediný, čo to nepodpísal. Ale zase treba povedať, že celej delegácii, vrátane Alexandra Dubčeka, slúži ku cti, že odmietli odísť bez neho domov,“ poznamenal Hrabko.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad