R. Fico: Nájsť vhodného kandidáta na šéfa ÚRSO nebude ľahké
PREHRAŤ

R. Fico: Nájsť vhodného kandidáta na šéfa ÚRSO nebude ľahké

Cenová vyhláška o regulácii v elektroenergetike bude zverejnená v najbližších hodinách.

Bratislava 8. februára (TASR) -  Uviedol to dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom (obaja Smer-SD).

"V tomto okamihu končí špeciálne zasadnutie komisie, ktorá odobruje vyhlášku o cenovej regulácii, pokiaľ ide o cenu elektrickej energie. Táto vyhláška bude zverejnená v Zbierke zákonov SR v najbližších hodinách, vracia všetko do roku 2016. Žiadne ističe, nič nebude ovplyvňovať cenu elektrickej energie, pretože aj cena elektrickej energie klesá," priblížil predseda vlády.

V otázke cien za vodu, teda tzv. vodného metodický pokyn vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam bol podľa jeho slov vydaný už dávno. "Boli sme svedkami zlého zaraďovania odberateľov vody do jednotlivých kategórií, ale po dohode pripravuje regulačný úrad aj v tejto oblasti vyhlášku, ktorá bude spracovaná a zverejnená v najbližších dňoch," oznámil premiér.

Výber nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude podľa Fica "nie jednoduchý", pretože zákon o regulácii kladie na kandidáta na predsedu regulačného úradu "mimoriadne prísne" kvalifikačné predpoklady. "Ak takéhoto kandidáta budeme mať, okamžite ho navrhneme prezidentovi SR, pretože ten vymenúva a odvoláva predsedu regulačného úradu. Do tej doby - pokiaľ nebude vymenovaný nový predseda regulačného úradu, bude práva, povinnosti štatutárneho orgánu ÚRSO vykonávať podpredseda úradu," doplnil premiér.

Pri otázke oddelenia postu predsedu ÚRSO a postu predsedu Regulačnej rady ÚRSO si premiér vie predstaviť posilnenie právomocí podpredsedu ÚRSO, napríklad potrebou kontrasignácie (podpisovania) regulačných rozhodnutí nielen predsedom, ale aj podpredsedom ÚRSO.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad