Ekvádor má nového prezidenta, tesne vyhral hendikepovaný Lenín Moreno
PREHRAŤ

Ekvádor má nového prezidenta, tesne vyhral hendikepovaný Lenín Moreno

Moreno získal 51 percent hlasov, zatiaľ čo Lasso 49 percent, pričom spočítaných je 94 percent odovzdaných hlasov. Volebná komisia víťaza volieb oficiálne zatiaľ nevyhlásila.

Quito 3. apríla (TASR) - Víťazom nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb v Ekvádore sa stal ľavicový kandidát vládnucej strany PAIS Lenín Moreno, ktorý tesne porazil konzervatívca Guillerma Lassa. Vyplýva to z predbežných oficiálnych výsledkov poskytnutých volebnými úradmi.

Moreno získal 51 percent hlasov, zatiaľ čo Lasso 49 percent, pričom spočítaných je 94 percent odovzdaných hlasov. Volebná komisia víťaza volieb oficiálne zatiaľ nevyhlásila. Lasso však už výsledky spochybnil vyhlásil, že bude požadovať prepočítanie hlasov, informuje agentúra Reuters.

Odvolával sa pritom na priebeh prvého kola prezidentských volieb vo februári, keď konečné výsledky prišli až po niekoľkých dňoch a jeho stúpenci obkľúčili budovu ústrednej volebnej komisie so snahou zabrániť pokusom o zmanipulovanie výsledkov. "Zahrávajú sa s vôľou ľudu," uviedol pre miestne médiá Lasso.

Avšak Moreno, bývalý ekvádorský viceprezident pripútaný na invalidný vozík, medzitým spravil prvé víťazné gestá. "Odteraz pracujme všetci pre našu vlasť!" vyhlásil Moreno v hlavnom meste Quito. Moreno počas predvolebnej kampane prisľúbil posilnenie sociálnej starostlivosti.

V krajine bolo otvorených 43.600 volebných miestností. Hlasovať sa dalo aj v zahraničí, pričom voliči mali k dispozícii 900 volebných miestností. O bezpečnosť volieb sa stará 48.000 vojakov a 33.000 policajtov.

Právo voliť má v Ekvádore 12,8 milióna ľudí. Účasť vo voľbách je povinná pre všetky osoby vo veku od 18 do 65 rokov. Za nehlasovanie je pokuta vo výške v prepočte 37,5 dolára.

 

Porazený kandidát prezidentských volieb chce napadnúť ich výsledky


Ekvádorský konzervatívec Guillermo Lasso, ktorý podľa neoficiálnych výsledkov prehral v druhom kole prezidentských volieb, v noci nadnes spochybnil výsledok volieb vo všetkých 24 provinciách krajiny a vyhlásil, že je pripravený napadnúť ho.

V príhovore k svojim priaznivcom vo svojom rodisku - meste Guayaquil - Lasso v noci nadnes vyhlásil, že podľa tzv. exit pollov mal pred svojím ľavicovým protikandidátom náskok o šesť percentuálnych bodov.

Upozornil tiež, že po prvom kole trvalo sčítanie hlasov odovzdaných vo voľbách tri dni, kým v druhom kole boli výsledky ohlásené omnoho rýchlejšie.

Svojich priaznivcov Lasso vyzval, aby protestovali proti zverejneným výsledkom pokojne, ale rozhodne. Vyhlásil, že tábor súpera "zašiel za hranicu, za ktorou už ide o zneužívanie vôle ľudí" a dosadenie "nelegitímnej" vlády.

Zatiaľ jediným dôkazom o možnom volebnom podvode, ktorým argumentuje Lassov tábor, sú výsledky v jednej z provinčných komisií, kde konzervatívec vyhral nad socialistom Lenínom Morenom.

Prezidentské voľby v Ekvádore sú dôležité pre budúcnosť oslabenej latinskoamerickej ľavice.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad