S. PÁNIS: Veľkej Británii sa nemusí podariť odchod z EÚ ako plánuje
PREHRAŤ

S. PÁNIS: Veľkej Británii sa nemusí podariť odchod z EÚ ako plánuje

Proces potrvá pár rokov, no bude mať dosah na celú úniu. O dôsledkoch hovoril analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Bratislava 2. marca (TABLET.TV) - Britská premiérka Theresa Mayová by mala v najbližších dňoch začať vyjednávanie o brexite. Veľkej Británii by sa nemuselo podariť vystúpiť z Európskej únie (EÚ) tak, ako plánuje. Nemusia jej stačiť dva roky na to, aby s Európskou úniou vyrokovala všetky potrebné dohody o odchode. Podľa Pánisa nemožno vylúčiť, že sa brexit neuskutoční.

„Referendum o brexite a samotný brexit sú dva rozličné pojmy. Hoci pravdepodobnosť je veľmi nízka, predpokladám, že sa stále nedá vylúčiť skutočnosť, že príde k akémusi exitu z brexitu. To znamená, že aj keď britská premiérka Theresa Mayová aktivovuje Článok 50 a spustí sa dvojročná časomiera výstupu Veľkej Británie z EÚ, tak stále môže prísť k určitému zvratu,“ myslí si Pánis.

Podľa neho je totiž viac ako pravdepodobné, že za dva roky Británia nestihne vyjednať takmer nič o obchodných dohodách. „S blížiacim sa dátumom skutočného výstupu z EÚ bude rásť politická a ekonomická nervozita v Británii,“ očakáva Pánis. Navyše premiérka Mayová má relatívne slabú pozíciu pri rokovaniach. „Stačí sa pozrieť na jej vystúpenie o brexite začiatkom tohto roka, keď 12-krát povedala slovo ja chcem a 10-krát povedala my chceme. Ale to, čo ona chce a čo chce Británia, môže byť diametrálne odlišné od toho, čo chce zvyšok EÚ,“ skonštatoval Pánis.

Pripomenul, že aj bývalý britský veľvyslanec pri EÚ Ivan Rogers naznačil, že za dva roky je vylúčené dohodnúť čokoľvek a rokovania budú trvať aj niekoľko rokov. „Preto si myslím, že by mohla nastať vo Veľkej Británii politická kríza, čo by mohlo byť spúšťačom predčasných volieb a po nich by mohli byť karty rozdané úplne nanovo. Dokonca by mohlo byť vypísané aj ďalšie referendum o brexite, kde by verejná mienka mohla byť viac naklonená v prospech zotrvania aj v dôsledku toho, že Briti by už cítili negatíva brexitu v podobe výrazného spomalenia rastu ekonomiky, tvorby pracovných miest,“ doplnil Pánis.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad