Minister obrany P. Gajdoš odovzdal vojakom 29 nových vozidiel
PREHRAŤ

Minister obrany P. Gajdoš odovzdal vojakom 29 nových vozidiel

Pozrite si video s titulkami.

Nemšová 13. januára (TASR) – Ozbrojeným silám (OS) SR slúži oddnes 29 nových nákladných automobilov. Najmodernejšiu techniku za 13,3 milióna eur ozbrojeným silám odovzdal v Nemšovej v okrese Trenčín minister obrany Peter Gajdoš.

Sedemnásť nových automobilov Tatra 815 a 12 automobilov Aktis kompatibilných s ostatnými členskými štátmi NATO je podľa ministra Gajdoša súčasťou modernizácie OS SR a zabezpečenia záväzku zvýšenia pripravenosti výcviku OS. „Som presvedčený, že i takýmto spôsobom sa zvýšia operačné spôsobilosti OS SR s dôrazom na zabezpečenie mechanizovanej brigády,“ priblížil minister.

Podľa náčelníka Generálneho štábu OS SR Milana Maxima modernizácia OS SR aj keď nie míľovými krokmi, ale predsa len pokračuje. „Nová technika je dobrý signál, v tomto roku očakávame ďalšie modernizačné projekty. Technika je rozdelená prioritne útvarom, ktoré budú plniť hlavné úlohy v tomto roku a v budúcom období,“ skonštatoval náčelník Generálneho štábu OS SR.

Nová technika, ktorá nahradí staré, neraz aj 50-ročné automobily Praga V3S, je určená pre mechanizované prápory v Leviciach, Nitre a Martine. „Špeciálne ťahače a nosiče prívesov sú určené pre útvary bojového zabezpečenia v Prešove a Hlohovci, hasiace vozidlo pôjde na letisko do Kuchyne,“ doplnil Maxim s tým, že nová technika môže byť nasadená aj v zahraničných misiách.

Rezort obrany chce podľa ministra Gajdoša v rámci dlhodobého plánu modernizácie OS SR získať dopravné lietadlá, vrtuľníky, taktické lietadlá, 3D radary a obrnené vozidlá. „Pripravujeme dlhodobý plán rozvoja OS SR, ktorého východiskom bola Biela kniha. V zmysle Bielej knihy budeme pokračovať. Počítame s výmenou ďalších starých vozidiel Praga V3S, ktorých máme v OS SR asi 450,“ uzavrel minister.