Slovensko je pre zahraničných študentov atraktívne
PREHRAŤ

Slovensko je pre zahraničných študentov atraktívne

Jedným z hlavných motívov, prečo ich láka pobyt práve na Slovensku, je jeho demografická poloha, v strede Európy, odkiaľ sa dá jednoducho dostať aj do okolitých krajín.

Bratislava 13. februára 2017 (TABLET.TV) – Počet zahraničných študentov, ktorí chcú študovať na našich univerzitách, z roka na rok rastie. 

Že záujem o pobyty, či už študijné alebo pracovné, resp. dobrovoľnícke, stúpa, potvrdila pre TABLET.TV aj Ivana Petrisková, koordinátorka projektu Mladiinfo Slovensko. „Mladí ľudia – študenti majú záujem prísť na Slovensko a tento záujem dokonca z roka na rok rastie,“ povedala.

Študenti zo zahraničných univerzít k nám dnes najčastejšie prichádzajú cez program Erasmus. Ten je určený predovšetkým pre poslucháčov univerzitných štúdií. Vďaka nemu sa aj mnohí našinci môžu pochváliť semestrom na zahraničnej univerzite.

Zvýšený bol v minulom roku aj záujem zahraničných študentov o poskytnutie príspevku v rámci Národného štipendijného programu, čo je ďalšia možnosť, ako získať možnosť štúdia u nás vrátane finančnej podpory. Lukáš Marcin zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry informoval (SAIA), že grant žiadali študenti z Ukrajiny a Ruska na jedno alebo dvojsemestrálny študijný pobyt vo viacerých študijných odboroch. „Počet žiadostí sa ročne pohybuje v stovkách, ale v praxi môžeme schváliť len približne 30%. Cudzinec dostáva na štúdium u nás mesačne približne 350 eur. Drahšie je však vyslať Slováka do zahraničia ako zahraničného študenta na Slovensko,“ dodal.

Dôvodom sú vyššie náklady a iná životná úroveň. Grant na pokrytie základných výdavkov dostáva ale aj študent prichádzajúci cez Erasmus aj ako dobrovoľník. „Dobrovoľník dostane ubytovanie, vreckové a dostane takisto aj zdravotné poistenie,“ uviedla Petrisková z Mladiiinfo.

Mladí ľudia využívajú tieto príležitosti na Slovensku aktívne už viac ako 20 rokov.