Cestujúci sa potešia, vlaky a lokomotívy budú novšie
PREHRAŤ

Cestujúci sa potešia, vlaky a lokomotívy budú novšie

Železničná spoločnosť Slovensko najmä vďaka eurofondom postupne mení vlakové súpravy a pripravujú sa aj na obnovu lokomotív.
Bratislava 26. septembra (TABLET.TV) - Priemerný vek železničných vozňov v osobnej doprave je 22 rokov, a to najmä v regionálnej medzimestskej preprave. U rušňov je to vyše 23 rokov. Zastaraný vlakový park by sa mal v blízkej budúcnosti výraznejšie omladiť. Železničná spoločnosť Slovensko najmä vďaka eurofondom postupne mení vlakové súpravy a pripravujú sa aj na obnovu lokomotív.

Výrazne znížiť priemerný vek vlakových súprav a zlepšiť tak komfort cestujúcich v regionálnej a prímestskej doprave v okolí Bratislavy a Košíc chce štátny prepravca Železničná spoločnosť Slovensko. Chcú kúpiť 17 nových vozňov.

Dodávku budú financovať z eurofondov z Operačného programu Doprava, pričom príprava projektu je podľa železničiarov snahou využiť do posledného centu financie z eurofondov z končiaceho programového obdobia, ktoré zostali zatiaľ disponibilné. Vozne určené pre 2. triedu budú veľkopriestorové a klimatizované s miestami pre bicykle.

Veľmi zastaraný je rušňový park železničného prepravcu, preto plánuje po mnohých rokoch nakúpiť aj nové lokomotívy.

Železničná spoločnosť Slovensko zverejnila zámer vypísať tender na dodávku šestnástich lokomotív v celkovej hodnote asi 72 miliónov eur. Konečnú cenu vygeneruje verejná súťaž. Nové lokomotívy bude prepravca nasadzovať v rýchlikovej aj regionálnej doprave.