Španielsko: Separatistické hnutie vyzvalo Kataláncov na protesty
PREHRAŤ

Španielsko: Separatistické hnutie vyzvalo Kataláncov na protesty

Pozrite si video s titulkami.

Madrid 21. septembra (TASR) - Katalánske národné zhromaždenie (ANC) vyzvalo dnes občanov, aby vyšli do ulíc a vyjadrili svoj nesúhlas s postupom španielskej vlády, ktorého súčasťou sú razie a zatýkanie organizátorov referenda o nezávislosti Katalánska naplánovaného na 1. októbra. Vláda v Madride totiž pokladá referendum za protizákonné.

Výzva Katalánskeho národného zhromaždenia združujúceho viac ako 80.000 občanov bola podľa agentúry AP zverejnená len niekoľko hodín po tom, čo polícia zadržala 12 osôb, väčšinou členov katalánskej regionálnej vlády, ktorí sú podozriví z podielu na príprave zakázaného referenda.

ANC, ktoré je motorom katalánskeho separatistického hnutia, vyzvalo ľudí, aby sa zhromaždili pred budovou regionálneho najvyššieho súdu v Barcelone a podľa potreby si so sebou priniesli aj stany.

Hovorca ANC Adria Alsina v súvislosti s protestmi uviedol, že ľudia zostanú v uliciach, "kým všetkých väznených neprepustia".

Stredajšie zatýkanie údajných organizátorov referenda o nezávislosti Katalánska vyvolalo v noci nadnes v Barcelone a iných katalánskych mestách demonštrácie a menšie nepokoje.