HRABKO o vražde J.Kuciaka: Celý týždeň tu panuje politický chaos
PREHRAŤ

HRABKO o vražde J.Kuciaka: Celý týždeň tu panuje politický chaos

M. Maďarič využil príležitosť a odišiel z vlády v čase, keď vie tento krok dobre odôvodniť. Možno časom opustí aj Smer-SD, jeho minulosť je však s touto stranou tesne prepojená, povedal J.Hrabko.

Bratislava 3. marca (Teraz.sk) – Brutálna vražda mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej bola na Slovensku natoľko bezprecedentná, že na ňu koaliční ani opoziční politici nedokázali racionálne zareagovať. „Celý týždeň tu panuje politický chaos,“ povedal 2. marca v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Premiér Robert Fico obhajoval bývalých zamestnancov Úradu vlády Viliama Jasaňa a Máriu Troškovú, že nemajú s vraždou nič spoločné a je úplne nenáležité ich s ňou spájať. To je síce podľa Hrabka pravda, ale to neznamená, že nenesú zodpovednosť za svoje kontakty s ľuďmi podozrivými z napojenia na kalábrijskú mafiu z minulosti a že premiér nenesie zodpovednosť za nich. „Pán Jasaň mal bezpečnostnú previerku. Ako je to možné, že ju mal, keď Ján Kuciak ukázal, aké má kontakty? Čo sme to za krajina? Ak tu inštitúcie nezačnú naozaj fungovať, bude to naozaj veľmi zle,“ povedal Hrabko.

Opozícia vyzýva Roberta Kaliňáka na odstúpenie z funkcie, ale návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra do parlamentu nepodala. Namiesto toho organizuje každý deň tlačové konferencie. „Mimovládne strany burcujú ľudí do ulíc, ale svoju politickú prácu si neplnia. Oni sa majú pohybovať v parlamentných medziach a nie na ulici. Ulica patrí študentom a občianskym aktivistom, nie politickým stranám,“ povedal Hrabko. 

„Každý deň zvolávať tlačovku, že bol niekto s niekým pred piatimi rokmi na dovolenke, čo sa potom ukáže ako nie veľmi pravdivé, a vyhlasovať, že chceme našich, straníckych ľudí dosadiť do vyšetrovacieho tímu, to nemá žiadny efekt okrem vyvolávania nepokojov. Ja nechcem nikomu nič radiť, ale ak nepoužívajú politické nástroje, asi im ide o niečo iné, ako o vyriešenie veci. Teda dopátrať sa pravdy,“ dodal.

Viac čítajte tu.