Vychádza román Rastarika z pera Daniela Forgácsa
PREHRAŤ

Vychádza román Rastarika z pera Daniela Forgácsa

Prvým impulzom ku knihe bol môj rozhovor s Paľom Rýpalom pred 12 rokmi, keď ma prehováral, aby som sa s ním pustil do projektu Rastarika, uviedol pre TASR Forgács.

Bratislava 26. júna (TASR) – Román Rastarika z pera domáceho autora Daniela Forgácsa prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. Za účasti autora ho v stredu popoludní predstavilo vydavateľstvo Ikar. Do života ho uviedol slovenský spisovateľ Jozef Banáš. 

Novinár Daniel Forgács románom Rastarika rozohráva nevážny seriál absurdít, konšpirácií, povedomých právd i poloprávd a krkolomných dejov, v ktorom každý každého spoznáva, ale nikto sa k nikomu nepriznáva. Čo má stredoeurópske Slovensko spoločné s ostrovnou krajinou kdesi v Karibiku? Novinár Forgács to spoločné našiel v neumelom spojení moci a politiky, v bujnejúcich rudimentoch prízemného paternalizmu, deformáciách prirodzenosti vo vládnutí a vo verejnom ohlupovaní, v spoločenskej atmosfére i osobných postojoch mladých či starých ľudí, ktorí sa kedysi volali občanmi. Vyzerá to tak, že všetci sme hodní jeho humoru, i keď svoju polo fantastickú knihu napísal, aby uctil pamiatku záhadne zmiznutého novinára Pavla Rýpala.

Na snímke vpravo prozaik Jozef Banáš a vľavo novinár a spisovateľ Daniel Forgács počas uvedenia a krstu knihy s názvom Rastarika: Prekliate územie 26. júna 2019 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian
 


„Prvým impulzom ku knihe bol môj rozhovor s Paľom Rýpalom pred 12 rokmi, keď ma prehováral, aby som sa s ním pustil do projektu Rastarika. Mal to byť projekt rozhlasového pásma. Paľo mal napísaný námet, fiktívny ostrov v Karibiku, ktorý sa volá Rastarika, ktorý má z rôznych záhadných dôvodov vynikajúce vzťahy so Slovenskom. Zaujalo ma to, pustil som sa do toho, myslím, že moje veci sa Paľovi páčili, len sa nám ho nepodarilo vtedy predať. Snívali sme asi dva roky, že to urobíme, hľadali sme toho, kto by sa do toho projektu pustil. Stalo sa však to, čo sa stalo. V apríli 2008 Paľo zmizol a dodnes sa nenašiel. To, čo som napísal, ležalo roky v šuplíku s tým, že keď sa vráti, budeme pokračovať. Keď som dospel k záveru, že asi sa už nevráti, vybral som to von, prepísal do podoby románu, ktorý práve vychádza,“ uviedol pre TASR Forgács. „Určite som jedným z prvých čitateľov prvej verzie Danielovej knižky. Veľmi ma to upútalo, bola to kombinácia mystična, humoru, absurdnej iracionality, na druhej strane veľmi konkrétnej situácie, postavy, ktoré evokovali niektoré postavy u nás. Čo sa týka mojej pomoci, skôr som mu hovoril také čitateľské pocity. Autorské grify nepotreboval radiť, je to profesionálny novinár a jeho štylistika je vynikajúca, navyše má vycibrený zmysel pre humor,“ povedal pre TASR Banáš.

O príjemnú atmosféru sa postali hudobníci Acoustic Gangsters Jozef Scheiner a Peter Luha. 

Na snímke hudobníci Acoustic Gangsters počas uvedenia a krstu knihy autora Daniela Forgácsa s názvom Rastarika: Prekliate územie 26. júna 2019 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian
 


Daniel Forgács (1971, Bratislava) vyštudoval žurnalistiku, pracoval v denníkoch Národná obroda, 24 hodín, v týždenníku Live!, bol parlamentným spravodajcom TASR, v súčasnosti pôsobí ako šéfredaktor portálu tejto tlačovej agentúry Teraz.sk. Pôsobil ako hovorca Občianskeho oka a s touto organizáciou bol vo viacerých pozorovacích misiách na voľbách vo svete.