Kostol v Magnezitovciach je na Gemeri neobvyklý modernistickou architektúrou
PREHRAŤ

Kostol v Magnezitovciach je na Gemeri neobvyklý modernistickou architektúrou

Pozrite si video.

Chrám v Magnezitovciach je na Gemeri neobvyklý svojou architektúrou


      Magnezitovce 18. augusta (TASR) – Pre Gemer neobvyklou modernistickou architektúrou sa vyznačuje evanjelický kostol v Magnezitovciach v okrese Revúca, ktorý patrí spolu s Koprášskym viaduktom a tunelom medzi hlavné turistické zaujímavosti tejto obce v Revúckom okrese. Podľa Petra Kosku z občianskeho združenia Gotická cesta sa zaraďuje medzi mladšie sakrálne pamiatky regiónu, keďže bol postavený až v roku 1933.
      „Kostol je modernistická stavba, má atypickú fasádu s prvkami art deco, ktorej dominuje oblúkový kazetovaný portál s nápisom Soli Deo Gloria (Jedine bohu sláva). Veža na stupňovitom štíte je súčasťou hmoty kostola,“ priblížil Koska.
      Terajší kostol podľa neho nahradil starší tolerančný chrám, z ktorého do nového svätostánku preniesli drevený barokový mobiliár – kazateľnicu, krstiteľnicu a oltár. „Práve spojenie presvetleného interiéru s veľkými, akoby industriálnymi oknami, a barokového mobiliáru, robí tento kostol jedinečným,“ podotkol Koska.
      Ako na stránke Pamiatkového úradu SR uvádza Soňa Ščepánová, magnezitovský kostol spolu s ďalším podobným gemerským chrámom v Rimavskej Píle predstavujú komplexné architektonicko-dizajnové súbory, ktoré si zachovali, nesporne aj vďaka polohe v ústraní mimo hlavných prúdov, v súčasnosti už čoraz vzácnejšiu autentickú ucelenosť.
      „Nie sú zapísané ako národné kultúrne pamiatky. Vďaka ich výrazným architektonickým a umelecko-remeselným hodnotám ich však chceme navrhnúť na zápis do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR,“ avizovala Ščepánová.
      Obec Magnezitovce vznikla v roku 1960 spojením dvoch dedín – Mníšan a Kopráša. Spomínaný kostol je situovaný v časti Mníšany, neďaleko staršej zvonice z 19. storočia.