HRABKO: EÚ nemá kapacitu na rýchle dosiahnutie prímeria na Ukrajine
PREHRAŤ

HRABKO: EÚ nemá kapacitu na rýchle dosiahnutie prímeria na Ukrajine

Dôležité je, že Slovensko Ukrajine poskytlo systém S-300 a nie to, čo sa tam s ním stane. To už je vecou Ukrajiny, povedal v TASR TV Juraj Hrabko.

Bratislava 12. apríla (Teraz.sk) – Predstava lídra Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého má Európska únia (EÚ) vnútornú kapacitu na to, aby dokázala v krátkom čase dosiahnuť okamžité zastavenie vojnových operácií na Ukrajine, je nerealistická. Počas diskusie v TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Ak by únia takú kapacitu mala, už by ju podľa neho využila. „Nemyslím si, že Európska únia má taký potenciál. Ak by ho mala a nevyužila ho, tak by sa v podstate stala spolupáchateľom toho, čo sa deje na Ukrajine. Potenciál ukončiť konflikt má Rusko a jeho prezident Vladimír Putin,“ reagoval Hrabko na vyjadrenia Roberta Fica počas zhromaždenia na Slavíne v nedeľu 10. apríla.

Na druhej strane, Hrabko nepovažuje za adekvátne ani obvinenia, že Robert Fico medializáciou daru raketového systému S-300 Ukrajine ohrozil celú operáciu. „Dá sa dokázať iba ten fakt, že to Robert Fico zverejnil skôr, ako to zverejnila vláda. Ale to neznamená, že prišlo k ohrozeniu operácie,“ povedal Hrabko s tým, že podľa medializovaných informácií budú túto otázku nezávisle posudzovať orgány činné v trestnom konaní, ktoré k nej zaujmú stanovisko.

Viac čítajte tu.