HRABKO: Vyslovenie nedôvery v NRSR neznamená okamžitý odchod vlády
PREHRAŤ

HRABKO: Vyslovenie nedôvery v NRSR neznamená okamžitý odchod vlády

V prípade vyslovenia nedôvery celému kabinetu záleží na prezidentke, kedy vymenuje nový kabinet. Dovtedy vládne stará vláda v demisii, povedal v TASR TV J. Hrabko.

Bratislava 3. decembra (Teraz.sk) – Ak by aj parlament na mimoriadnej schôdzi iniciovanej opozičným poslancami z SaS a Hlasu-SD vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO), nebude to mať za následok okamžitý odchod ministrov z funkcií. Kabinet bude vládnuť v demisii až dovtedy, kým prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje nový. V TASR TV to povedal Juraj Hrabko.

Ak parlament vysloví nedôveru jednotlivému ministrovi, končí podľa neho vo funkcii hneď. Inak je o v prípade celej vlády. „Minister fyzicky odchádza zo svojej funkcie po vyslovení nedôvery, ale vláda až keď sa pani prezidentka rozhodne vymenovať novú vládu. Obdobie, kým sa rozhodne, môže teoreticky trvať aj do volieb,“ poznamenal Hrabko.

V čase, keď je vláda v demisii, už parlament podľa neho nemôže odvolávať jednotlivých ministrov. „Parlament potom, ako vysloví nedôveru vláde, už nemá moc nad jednotlivými ministrami. Nemôže vysloviť nedôveru celej vláde a potom ešte zvlášť jednotlivému ministrovi,“ upozornil.

Viac čítajte tu.