HRABKO: Prezidentskí kandidáti sú motivovaní eurovoľbami aj pomstou
PREHRAŤ

HRABKO: Prezidentskí kandidáti sú motivovaní eurovoľbami aj pomstou

Publicista Juraj Hrabko komentuje udalosti uplynulých dní.

 

Bratislava 3. februára (Teraz.sk) – Motivácia jednotlivých prezidentských kandidátov je rôzna, okrem odhodlania pokúsiť sa získať najvyšší ústavný post hrá úlohu aj snaha zviditeľniť značku svojej strany pred voľbami do Európskeho parlamentu, alebo ambícia pomstiť sa v médiách konkurenčným politikom. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Vyššie preferencie Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka, ktore signalizujú prieskumy, podľa Hrabka v súčasnosti súvisia najmä s podporou relevantných politických strán, v prípade Petra Pellegriniho socialisticky orientovaného Hlasu-SD a Smeru-SD a v prípade Ivana Korčoka liberálnych strán Progresívneho Slovensko a SaS. „Volebná súťaž medzi týmito dvoma kandidátmi je už rozbehnutá a bude záležať na detailoch kampane. Ale to je už úloha ich volebných štábov,“ poznamenal Hrabko.

Viaceré konzervatívne strany postavili do prvého volebného kola vlastných kandidátov, KDH podľa Hrabka zatiaľ v prezidentskej kampani prakticky nefiguruje. Poslanecký klub hnutia Slovensko nominoval Igora Matoviča a historika Patrika Dubovského, Slovenská národná strana podporuje svojho predsedu Andreja Danka, mimoparlamentná Aliancia tiež svojho predsedu Krisztiána Forróa. „Je možné, že KDH bude v kampani neviditeľné. Netajím sa tým, že to považujem za chybu,“ poznamenal Hrabko.

Napríklad líder Aliancie Krisztián Forró ide podľa neho do prvého kola prezidentských volieb primárne s cieľom podporiť značku svojej strany pred eurovoľbami. „Pán Danko je neriadená strela, ale rozhodol sa kandidovať a uvidíme, čo z toho bude. V pozadí sú tiež európske voľby,“ odhaduje Hrabko. Motiváciu podporiť v eurovoľbách svoje hnutie nevylučuje ani u Igora Matoviča. „Ale prvotnou motiváciou pre neho podľa mňa je, že sa chce pomstiť iným za vlastné zlyhania z rokov 2020 -2023,“ tvrdí Hrabko.

Pripomína, že vládna koalícia na čele s Igorom Matovičom mala na začiatku ústavnú väčšinu 95 poslancov a napokon nedokázala dovládnuť do konca volebného obdobia. „Nateraz je odstrkovaný zo strany vládnej koalície, ale aj mimovládnych strán. Toto využil ako príležitosť dostať sa opäť pred kamery, rozprávať to, čo rozprávať chce, zakryť svoje vlastné zlyhania a hodiť ich na hlavu tým, ktorí za ne vlastne ani nemôžu,“ poznamenal Hrabko. Osobne očakáva, že ak Igor Matovič dostane možnosť osobnej konfrontácie s favoritmi, bude kritický tak k Petrovi Pellegrinimu, ako aj k Ivanovi Korčokovi.

Podľa Hrabka však nie je isté, že k takejto televíznej konfrontácii reálne príde. „Všetko je na rozhodnutí poradcov volebných štábov a dramaturgie tradičných médií,“ konštatoval. Zároveň dodal, že kľúčovým hráčom v kampani už nie sú tradičné médiá. „Málokto si uvedomuje, že posledné parlamentné voľby už neboli v réžii médií, ale sociálnych sietí, tie sú dnes oveľa silnejšie ako tradičné médiá,“ upozornil Hrabko.

Tak Ján Kubiš, ako aj Štefan Harabin v minulosti zastávali významné politické funkcie. Dlhoročná diplomatická kariéra Jána Kubiša však podľa Hrabka nie je v prezidentskej kampani výhodou. „Diplomatické spôsoby sa v slovenskej politike nenosia, sú skôr prekážkou,“ poznamenal Hrabko. Harabin ako prezidentský kandidát podľa Hrabka získal v posledných voľbách vysokú voličskú podporu a aktuálnou kandidatúrou si testuje, či ju ešte stále má, alebo eventuálne dokonca narástla.