ZÁZNAM: P. Pellegrini: Mimoriadna schôdza k medveďom zatiaľ nebude
PREHRAŤ

ZÁZNAM: P. Pellegrini: Mimoriadna schôdza k medveďom zatiaľ nebude

Pozrite si záznam.

Bratislava 28. marca (TASR) - Mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR pre návrh ústavného zákona o ochrane pred útokmi chráneného živočícha zatiaľ nebude, zákon o možnom odstrele rizikových medveďov sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu. Vo štvrtok to oznámil predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). V prípade ďalšieho incidentu a stretu medveďa s človekom je však pripravený mimoriadne zasadnutie zvolať.
        "Bol som pripravený zvolať mimoriadnu schôdzu, no po konzultácii s podpredsedom vlády SR a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS) som sa rozhodol iniciovať prerokovanie tohto bodu v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu," uviedol Pellegrini. Ocenil samotný návrh i jeho prijatie na stredajšom (27. 3.) rokovaní vlády. Upozornil, že incidentov stretu medveďov s človekom v intravilánoch miest a obcí pribúda, ostatný prípad v Liptovskom Mikuláši podľa neho núti kompetentných čo najrýchlejšie konať. "Jednou z prvoradých povinností vlády a zodpovedných politikov je chrániť a garantovať bezpečnosť občanov," pripomenul.
        Šéf envirorezortu ocenil prístup Pellegriniho. "Beriem ho za slovo, že v prípade ďalšieho prípadu ohrozenie človeka medveďom zvolá mimoriadne rokovanie parlamentu okamžite," povedal. Zopakoval, že riešenie formou ústavného zákona vyhodnotili pri návrhu ako najistejší spôsob pre aplikáciu platného zákona. Nemyslí si, že táto forma pri počtoch v parlamente je dopredu odsúdená na neúspech. Zopakoval, že opoziční politici majú možnosť dať najavo, či im na bezpečnosti ľudí naozaj záleží. Je pripravený tiež reagovať na prípadne podnety Európskej únie.
        Vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante schválila návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť situáciu so zvýšeným výskytom medveďov v intravilánoch a bezpečnostné riziká s tým súvisiace. V okolí miest a obcí sa má vytvoriť 500 metrov ochranná zóna, ak sa v nej ocitne medveď, ktorý stratil plachosť a predstavuje nebezpečenstvo, bude možné ho odstreliť bez správneho konania.
        Návrh zákona kritizovala opozícia, okrem nesystémovosti mu vyčíta rozpor s európskou legislatívou.